5G

از شبکه های ۵G چه می دانید؟

تکنولوژی ۵G نسل پنج شبکه های بی سیم با پهنای باند بالا است که بر اساس استاندارد  IEEE 802.11 ac عمل می کند. هدف اصلی آن از میان برداشتن تفاوت های Performance بین شبکه های سیمی – Wired –  با بی سیم – Wireless –  است. همچنین بهبود قابل ملاحظه ای نسبت به ۴G را از لحاظ سرعت و میزان پوشش دارد.

شبکه های باند پهن نسل پنجم ، با سیگنال های ۵Ghz ای سرعت ۱ گیگابیت بر ثانیه را برای تعداد ۱۰ اتصال هم زمان محیا می نمایند. این به این معناست که برای هر کاربر در زمان برقراری ۱۰ هزار Connection موازی سرعت ارتباط برابر ۱۰ مگابیت بر ثانیه خواهد بود که رقم بسیار خوبی است. به اعتقاد هواوی به عنوان بازیگر چینی این صنعت ، سرعت ۵G حدود ۱۰۰ برابر ۴G LTE می باشد. این درحالی است که تعداد کانکشن های هم زمان نیز در این گروه فناوری ها بیشتر است.

تکنولوژی سیگنال نیز در ۵G بهبود قابل ملاحظه ای داشته است و پوشش بیشتر و طیف گسترده تر سیگنال آن را به بهبود قابل ملاحظه ای جهت همراهی با IoT تبدیل کرده است.

جالب اینجاست که با وجود عدم ارائه رسمی ۵G تا سال ۲۰۲۰ کمپانی های بسیاری از همین حالا در حال تولید محصولاتی سازگار با این استاندارد هستند.

در سال جاری – ۲۰۱۸ – اپراتورهایی مانند Verizon و AT&T در حال تست این تکنولوژی در برخی از شهر های آمریکا هستند. همچنین ورایزون اعلام کرده است که در المپیک ۲۰۱۸ نیز از شبکه های Broudband نسل ۵ بهره خواهد برد و قدرت آن را به نمایش می گذارد.

.

.

الب است بدانید که شرکت های درگیر در بهبود شبکه های موبایل در تلاش هستند که چالش هایی را حل نمایند تا مقدار تاخیر – Latency –  شبکه های بهره مند از آن را به ۱ میلی ثانیه کاهش دهد. این مقدار حتی در بعضی از شبکه های کابلی نیز به دور از انتظار است ! برای رسیدن به این هدف بهره گیری از تکنولوژی هایی مانند NFV و SDN الزامی است.

جدول زیر که از داکیومنت GSMA Intelligence استخراج شده است تفاوت های اصلی نسل یک تا ۴ شبکه باند پهن وایرلس را مشخص نموده است.

.

.

از دیگر اهداف اصلی که برای ۵G در نظر گرفته شده است می توان ۹۰ درصد کاهش مصرف انرژی را عنوان کرد که باعث نگه داری شارژ باطری دستگاه های موبایل  به میزان بسیار زیادی خواهد شد!

نوشته های مرتبط

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

04

اردیبهشت
سرور و Mainframe

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور های HPE پرفروش‌ ترین مدل سرور در ایران و کل دنیا هستند، و باز هم HPE جدیدترین سرور خود را با نام HPE DL380 Gen10 PLUS میباشد را معرفی و به بازار دنیا روانه کرد تا بالاترین جایگاه را در میان دیتاسنتر ها کسب نماید .

در سرورهای نسل 10 با داشتن ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های به‌روز و جدید در زمینه سخت افزار و نرم افزار، قادر به ارایه کارایی، توسعه پذیری و امنیت در سطح بسیار بالا است و در پردازش‌های سنگین و دیتاسنتر، HPC ، مجازی سازی ، گرافیک و رندرینگ در سطح حرفه‌ای ، شبیه سازی و مدل سازی ، کاربرد دارد. […]

iLO Amplifier Pack

11

بهمن
نرم افزار و سیستم عامل

نرم افزار HPE iLO Amplifier Pack چیست؟

نرم افزار iLO Amplifier Pack یک ابزار مدیریت به روزرسانی است که کاربران سرور اچ پی HPE SERVER GEN8/9/10 را قادر می سازد تا سریعتر به روزرسانی خود را انجام داده و سیستم عامل و بروزرسانی های درایور را به صورت خودکار انجام دهند. […]

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

10

بهمن
شبکه ، ارتباطات و انتقال اطلاعات

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

(ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا)

در این مقاله سعی می کنیم که توجه خود را از مسایل متفرقه به موضوع اصلی(یعنی همان شبکه های کامپیوتری) معطوف کنیم.هیچ طبقه بندی پذیرفته شده ای که در بر گیرنده تمام انواع شبکه های کامپیوتری باشد وجود ندارد.امروزه دو تکنولوژی انتقال بیش از همه گسترش یافته و فراگیر هستند : […]