5G

از شبکه های ۵G چه می دانید؟

تکنولوژی ۵G نسل پنج شبکه های بی سیم با پهنای باند بالا است که بر اساس استاندارد  IEEE 802.11 ac عمل می کند. هدف اصلی آن از میان برداشتن تفاوت های Performance بین شبکه های سیمی – Wired –  با بی سیم – Wireless –  است. همچنین بهبود قابل ملاحظه ای نسبت به ۴G را از لحاظ سرعت و میزان پوشش دارد.

شبکه های باند پهن نسل پنجم ، با سیگنال های ۵Ghz ای سرعت ۱ گیگابیت بر ثانیه را برای تعداد ۱۰ اتصال هم زمان محیا می نمایند. این به این معناست که برای هر کاربر در زمان برقراری ۱۰ هزار Connection موازی سرعت ارتباط برابر ۱۰ مگابیت بر ثانیه خواهد بود که رقم بسیار خوبی است. به اعتقاد هواوی به عنوان بازیگر چینی این صنعت ، سرعت ۵G حدود ۱۰۰ برابر ۴G LTE می باشد. این درحالی است که تعداد کانکشن های هم زمان نیز در این گروه فناوری ها بیشتر است.

تکنولوژی سیگنال نیز در ۵G بهبود قابل ملاحظه ای داشته است و پوشش بیشتر و طیف گسترده تر سیگنال آن را به بهبود قابل ملاحظه ای جهت همراهی با IoT تبدیل کرده است.

جالب اینجاست که با وجود عدم ارائه رسمی ۵G تا سال ۲۰۲۰ کمپانی های بسیاری از همین حالا در حال تولید محصولاتی سازگار با این استاندارد هستند.

در سال جاری – ۲۰۱۸ – اپراتورهایی مانند Verizon و AT&T در حال تست این تکنولوژی در برخی از شهر های آمریکا هستند. همچنین ورایزون اعلام کرده است که در المپیک ۲۰۱۸ نیز از شبکه های Broudband نسل ۵ بهره خواهد برد و قدرت آن را به نمایش می گذارد.

.

.

الب است بدانید که شرکت های درگیر در بهبود شبکه های موبایل در تلاش هستند که چالش هایی را حل نمایند تا مقدار تاخیر – Latency –  شبکه های بهره مند از آن را به ۱ میلی ثانیه کاهش دهد. این مقدار حتی در بعضی از شبکه های کابلی نیز به دور از انتظار است ! برای رسیدن به این هدف بهره گیری از تکنولوژی هایی مانند NFV و SDN الزامی است.

جدول زیر که از داکیومنت GSMA Intelligence استخراج شده است تفاوت های اصلی نسل یک تا ۴ شبکه باند پهن وایرلس را مشخص نموده است.

.

.

از دیگر اهداف اصلی که برای ۵G در نظر گرفته شده است می توان ۹۰ درصد کاهش مصرف انرژی را عنوان کرد که باعث نگه داری شارژ باطری دستگاه های موبایل  به میزان بسیار زیادی خواهد شد!

نوشته های مرتبط

iLO Amplifier Pack

۱۴

تیر
نرم افزار و سیستم عامل

نرم افزار HPE iLO Amplifier Pack چیست؟

نرم افزار iLO Amplifier Pack یک ابزار مدیریت به روزرسانی است که کاربران سرور اچ پی HPE SERVER GEN8/9/10 را قادر می سازد تا سریعتر به روزرسانی خود را انجام داده و سیستم عامل و بروزرسانی های درایور را به صورت خودکار انجام دهند. […]

HPE Agentless Management Service

۱۱

تیر
علوم داده, مجازی سازی

مفهوم HPE Agentless Management Service در سرورهای اچ پی چیست ؟

مفهوم HPE Agentless Management Service در سرورهای اچ پی چیست ؟

بینش مداوم در مورد سلامتی و عملکرد سرورهای خود را تصور کنید. HPE iLO شما را با ابزارهایی برای مدیریت کارآمد سرورهای شما ، حل سریع مسائل و نگه داشتن مشاغلتان از هرجای دنیا ، مسلح می سازد. […]

هزینه راز مراکز داده گوگل

۰۸

تیر
مرکز داده

هزینه راز مراکز داده گوگل: میلیارد ها گالن آب

هزینه راز مراکز داده گوگل

برای پاسخگویی به تقاضای روزافزون برای اطلاعات آنلاین ، غول اینترنت از منابع آبی عمومی که در حال حاضر از مصرف بیش از حد خودداری می کنند ، استفاده می کند. […]