شرکت HP از سال 1989، در زمینه سیستم های RAID پیشرو بوده و آن را توسعه داده است.

 تنها سرورهایی را دارد که راه حل های تمام و کمالی در زمینه ذخیره سازی ارایه داده است. امروزه RAID یک تکنولوژی استاندارد است که در اکثر ذخیره سازهای تحت شبکه و آنلاینِ اطلاعات وجود دارد. کنترلرهای HP Smart Array از RAID های مدل 0، 1، 10، 6، 50، و 60 پشتیبانی می کنند. از اطلاعات محافظت کرده و امکان اصلاح آرایه را بدون آن که وقفه ای در دسترسی به داده ها پیش بیاید، فراهم می کند. 

این کنترلرها قادر به کارهای زیر هستند:

1. مانیتورینگ فعالیت I/O

2. پیگیری پارامترهای کلیدی

3. پیش بینی مشکلات سیستم

4. انجام اصلاح مشکلات

5. انجام ریکاوری اتوماتیک

6. مدیریت خطا

7. محافظت در برابر Downtime

نکته مهم این که دیتا بین سرور و استوریج خارجی و بین مدل های مختلف HP Smart Array Controller منتقل می شود بدون آن که وقفه ای در سیستم پیش بیاید.

این کنترلرها دارای پردازنده، Cache و درایو است تا بتواند بهترین کارایی را در RAID فراهم کند. بعلاوه با هارد درایوهای مورد استفاده (SAS یا SATA) هماهنگ هستند تا نرخ خطا و از دست دادن داده را کاهش دهند. موتور چند پردازنده و چند هسته ای آرایه هوشمند، سیستم RAID را کنترل می کند. کنترلرهای کنونی از پردازنده RAID-on-Chip یا RoC تعبیه شده استفاده می کند که فرکانس 600 مگاهرتز را داراست.

سیستم عامل های کنونی  که از RAID پشتیبانی می کنند نرم افزار RAID نامیده می شود و کار ایجاد و مدیریت درایوهای منطقی که سیستم های عامل ندارند، را به عهده دارد. این نرم افزار مقداری از منابع سرور را در اختیار می گیرد و کارایی را تحت تاثیر قرار می دهد.

معمولا سرورهای HP همراه با سخت افزار کنترلر آرایه هوشمند فروخته می­ شوند تا انواع مختلف RAID  پياده سازی شود. ACU یا HP Array configuration Utility يکی از ابزارهایی است که HP  در اختيار شما قرار می دهد تا بتوانيد پيکربندی RAID را روی سرور انجام دهيد. اين ابزار در محيطی گرافيگی امکان ايجاد و تغيير در پيکر بندی انواع RAID را برای شما فراهم می کنند . 

 

hp-array-configuration-utility
hp-smart-array-configuration-utility

 

 

ابزار ACU تنها بر روی کنترلر آرایه هوشمند اچ پی قابل استفاده است. قابل ذکر است اين ابزار کنترلر SATA موجود در مادربورد سرور راپشتيبانی نم­ی کند. این نرم افزار امکاناتی از قبيل ايجاد و حذف RAID ، ساخت و حذف درايو منطقی، گسترش RAID ، تغيير نوع RAID ، مديريت درايو ها و … را در اختيار شما قرار می دهد. 

کنترلرهای Smart Array دارای مدل های مختلف با کارایی های متفاوت است. نام هر مدل از این کنترلرها معمولا با یک حرف مانند P شروع می شود، در ادامه عددی سه رقمی مانند 420 و در انتها نیز یک حرف دیگر قرار می گیرد. پس در کل، این کنترلرها 5 کاراکتر دارند مانند P440i.

هر کاراکتر درنام کنترلر آرایه هوشمند، مشخص کننده چیست؟

کاراکتر اول:

سری H، B و P.

کاراکتر دوم:

2: Base

4: Mainstream

7: مخصوص Blade

8: مخصوص DL/ML

کاراکتر سوم:

0: SAS 3G

1: SAS 6G

2: Gb/s

3: SAS 12G with HP Secure encryption

4: SAS 12G for G9

کاراکتر چهارم: مشخص کننده نوع پورت

0: پورت Internal

1: پورت External

2: یک پورت Internal و یک پورت External

4: مخصوص Blade 460c

6: مخصوص Blade 660c

کاراکتر پنجم: برای Media

i: Integrated

m: Mezzanine

br: Flexible controller for Blade

ar: Flexible controller for ML/DL

P840
P840

جمع بندی

به طور کلی کنترلرهای HP Smart Array راه حل های قدرتمند I/O هستند که جزو اکثر تجهیزات ذخیره سازی قرار می گیرند و راه حل هایی را برای این 4 نیاز اولیه و اساسی ذخیره سازها فراهم می کنند:

1. رشد ظرفیت

2. کارایی بالا

3. دسترسی به دیتا

4. قابل مدیریت بودن