تکامل دستگاه‌های ذخیره‌سازی اینترپرایز در طول تاریخ

تکامل دستگاه‌های ذخیره‌سازی اینترپرایز در طول تاریخ

وقتی صحبت در مورد مکانی برای ذخیره‌سازی فایل‌ها باشد، مشکلات زیادی برای مصرف کنندگان به خصوص در قسمت اینترپرایز به وجود می‌آید. به عنوان یک کاربر گوشی‌های هوشمند امروزی، کاربران همیشه نگران تمام شده حجم دستگاه ذخیره‌سازی هستند. روز‌های استرس داشتن برای از دست دادن اطلاعات روی مدیوم‌هایی مثل فلاپی و سی دی به پایان رسیده و افراد کمی با خراب شدن هارد درایو و نابود شدن دیتا روبرو هستند. فضای ذخیره‌سازی ابری (Cloud Storage) به مشتری اجازه می‌دهد که در هر لحظه و هر مکان و روی هر دستگاهی به اطلاعات و دیتا خود دسترسی داشته باشد. دیگر نیازی نیست که به خاطر در اختیار دادن گوشی خود در دست یه کودک خردسال، نگران اطلاعات داخل آن باشید چون اگر حتی گوشی خراب شود بازهم می‌توانید بسیار راحت از طریق فضای ابری به اطلاعات خود دسترسی داشته باشید. فضای ابری به معنای یک سخت‌افزار جدید برای ذخیره‌سازی نیست، بلکه صرفا یک ابزار مدیریت هوشمند برای اداره تعداد زیادی از درایو ذخیره‌سازی است.

مشکلات گفته شده حتی در بخش اینترپرایز نیز به چشم می‌خورد، حتی در ابعادی بزرگ‌تر. در دسترس بودن داده‌ها، امنیت و مقایس پذیری، بزرگترین نگرانی‌ها در اینترپرایز است. دستگاه‌های ذخیره‌سازی اینترپرایز در شصت سال گذشته پیشرفت قابل توجهی داشتند. البته انفجار دیتا به خاطر به کار گرفته شدن اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و رسانه‌های اجتماعی به صورت کلی درخواست از فضای ذخیره‌سازی را تغییر داده است. دیگر همه چیز مربوط به ذخیره‌سازی اطلاعات نیست بلکه بالاترین حد استخراج داده با بیشتر هوش و تکامل برنامه‌ها ارزش بیشتری دارند. راهکار‌های ذخیره‌سازی داده‌ها حالا به سمت مدیریت و تحلیل داده‌ها توسعه داده می‌شوند. دقیقا مثل دایناسورها، شیوه‌های قدیمی ذخیره‌سازی اطلاعات در حال جایگزین شدن با متود‌های مدرن هستند. در ادامه این مقاله به برخی از شیوه‌های جدید ذخیره‌سازی اطلاعات می‌پردازیم.

DAS

ذر سال 1957 اولین هارد دیسک توسط IBM به عنوان جزئی از سیستم IBM 305 RAMAC ساخته شد. این دستگاه ذخیره‌سازی اندازه‌ای در حدود دو یخچال معمولی داشت و می‌توانست اطلاعاتی در حدود 3.75 مگابایت در 50 لایه دیسک خود ذخیره کند. در حالی که Direct Attached Storage (DAS) تا به امروز رشد بسیار زیادی داشته و حالا می‌توان با استفاده از آنها صرفا در یک فضای استاندارد چند اینچی ده ها ترابایت اطلاعات قرار دهد، دستگاه های DAS برای استفاده مدرن در برنامه‌ها مناسب نیستند. در سیستم DAS یا ارتباط مستقیم برنامه‌ها به صورت مستقیم با هارد دیسک متصل خواهند شد و به همین خاطر استفاده از این سیستم برای حجم‌های بسیار زیاد چندان مناسب نیست.

NAS/SAN

Storage Area Network (SAN) و Network Attached Storage (NAS) راهکار‌هایی برای استفاده از دستگاه‌های ذخیره‌سازی از طریق شبکه هستند. سیستم‌های NAS و SAN قابلیت این را دارند که بسیاری از مشکلات DAS را به صورت کامل رفع کنند. این راهکار به مدیریت سیستم‌های ذخیره‌سازی امکان می‌دهد که از شر سیم کشی برای استفاده از آنها راحت شود. آرایه‌های دستگاه‌های ذخیره‌سازی اطلاعات حالا می‌توانند توسط چند سیستم به صورت اشتراکی استفاده شوند و به عنوان مثال برنامه های یک سرور برای اجرا شدن مشکلی نخواهند داشت. دو شیوه NAS و SAN شیوه‌های متفاوتی برای استفاده از فضای ذخیره‌سازی دارند. هر کدام از آنها برای استفاده با برنامه خاصی مناسب‌تر هستند. هر کدام از این برنامه‌ها الزامات خاصی دارند مثل دسترسی به فایل یا دسترسی به بلاک به صورت جداگانه. البته خوشحال بودن مدیران سرور به خاطر این دو سیستم چندان پایدار نبود چون NAS و SAN هر دو دارای محدودیت‌هایی بودند که مشکلات خاصی در پی آنها به وجود می‌آمد. به عنوان مثال هیچکدام از این دو سیستم در حجم‌های بسیار بالا قابل استفاده نیستند.

HCI

Hyper-Converged Infrastructure راهکاری برای آسان کردن مدیریت یک سرور است. در این شیوه ویژگی‌های مثبت سیستم‌های DAS / NAS / SAN را با یکدیگر ادغام کرده است تا سرور بتواند از تمام منابع به صورت اشتراکی بهره ببرد. همچنین در کنار آن قابلیت اتصال چند سرور دیگر از طریق شبکه نیز وجود دارد. البته این سرور‌های باید جزئی از یک کلاستر (Cluster) باشند. دیگر نیازی نیست که نگران مدیریت چند سرور برای پردازش یا ذخیره‌سازی باشید. شما می توانید حجم ذخیره‌سازی را صرفا با اضافه کردن دستگاه‌های بیشتر افزایش دهید. البته HCI یک نقطه ضعف دارد و آن نیز گران بودن کلی پیاده سازی است. البته نباید فراموش کرد این سیستم همچنان نتوانست انتقال داده‌ها در میان دو فضای بسیار دور از هم را حل و فصل کند.

فضای ابری و دیگر هیچ

فرقی ندارد که استفاده شما شخصی و یا اینترپرایز باشد، فضای ابری راهکاری مدرن است. این شیوه دارای نکات مثبت زیادی است که از میان آنها می‌توان به دسترسی بسیار بالا، مقایس پذیری بر اساس نیاز و مقرون به صرفه بودن اشاره کرد. این سه اصل، ستون‌های اصلی نیاز‌های یک سرویس دهنده فضای ذخیره‌سازی است. در آینده بسیار نزدیک، صنعت اینترپرایزنیازی به دستگاه‌های ذخیره‌سازی ندارد که برای مصارف کوتاه مدت ساخته شوند. ساختار‌ها و بستر تعبیه شده نیاز به تعویض در هر سه یا چهار سال نخواهند داشت. برنامه‌های مدرن حالا به صورت پیشفرض از فضای ابری پشتیبانی می‌کنند و حالا تنها خط جدا کننده بین فضای ذخیره‌سازی مخصوص اینترپرایز و فضای خصوصی پایین‌ترین حد خود رسیده است. فضای ابری می‌تواند کاملا شخصی باشد یا در سمت مقابل در بستر کاملا عمومی مورد استفاده قرار گیرد. در حال حاضر شرکت‌های بسیار بزرگی از فناوری فضا و پردازش ابری پشتیبانی می‌کنند. مدیریت سرور می‌تواند بدون هیچ محدودیتی در هر زمان و مکانی به اطلاعات دسترسی داشته باشد که در نوع خود استانداردی بسیار نوین است. به همین خاطر نیز مدیریت می‌تواند به اطلاعات در 24 ساعت روز و هفت روز هفته دسترسی داشته باشد. سرورها می‌توانند به راحتی با استفاده از فضای ابری با دستگاه‌های ذخیره‌سازی یکدیگر ارتباط داشته باشند.

نوشته های مرتبط

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

04

اردیبهشت
سرور و Mainframe

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور های HPE پرفروش‌ ترین مدل سرور در ایران و کل دنیا هستند، و باز هم HPE جدیدترین سرور خود را با نام HPE DL380 Gen10 PLUS میباشد را معرفی و به بازار دنیا روانه کرد تا بالاترین جایگاه را در میان دیتاسنتر ها کسب نماید .

در سرورهای نسل 10 با داشتن ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های به‌روز و جدید در زمینه سخت افزار و نرم افزار، قادر به ارایه کارایی، توسعه پذیری و امنیت در سطح بسیار بالا است و در پردازش‌های سنگین و دیتاسنتر، HPC ، مجازی سازی ، گرافیک و رندرینگ در سطح حرفه‌ای ، شبیه سازی و مدل سازی ، کاربرد دارد. […]

iLO Amplifier Pack

11

بهمن
نرم افزار و سیستم عامل

نرم افزار HPE iLO Amplifier Pack چیست؟

نرم افزار iLO Amplifier Pack یک ابزار مدیریت به روزرسانی است که کاربران سرور اچ پی HPE SERVER GEN8/9/10 را قادر می سازد تا سریعتر به روزرسانی خود را انجام داده و سیستم عامل و بروزرسانی های درایور را به صورت خودکار انجام دهند. […]

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

10

بهمن
شبکه ، ارتباطات و انتقال اطلاعات

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

(ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا)

در این مقاله سعی می کنیم که توجه خود را از مسایل متفرقه به موضوع اصلی(یعنی همان شبکه های کامپیوتری) معطوف کنیم.هیچ طبقه بندی پذیرفته شده ای که در بر گیرنده تمام انواع شبکه های کامپیوتری باشد وجود ندارد.امروزه دو تکنولوژی انتقال بیش از همه گسترش یافته و فراگیر هستند : […]