تفاوت VMware ESX و VMware ESXi در چیست؟

ممکن است این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد که تفاوت میان VMware ESX و VMware ESXi چیست و کدامیک مناسب تر است.

باید بدانید به هیچ عنوان این دو محصول یکسان نیستند و سالهاست ESX ای وجود ندارد، شاید بگویید که یک حرف i اینجا چه کاره است که این همه تفاوت ایجاد کرده است؟ در این مقاله تفاوت این دو محصول بررسی شده است.

VMware ESX چیست؟

ESX مخفف کلمه های Elastic Sky X ست و سالها به عنوان پلتفرم مجازی سازی سرور شرکت VMware معرفی شده است. در ESX کرنل یا هسته اصلی که مجازی سازی را انجام می دهد در واقع یک چیز مجزا از سیستم عامل است و در واقع به مانند یک نرم افزاری است که روی یک سیستم عامل نصب شده است، به این سیستم عامل Service Console هم گفته می شود. در واقع ESX یک نرم افزار بود که بر روی هسته سیستم عامل لینوکس قرار گرفته بود ، تمامی ابزارهای مرتبط با مجازی سازی بصورت ابزارهای جانبی بر روی هسته این سیستم عامل لینوکس نصب می شدند و طبیعتا یک کنسول یکپارچه برای مدیریت همه آنها وجود نداشت ، اگر بصورت کنسولی و مستقیم می خواستید ESX را مشاهده کنید در واقع کنسول مدیریتی سیستم عامل لینوکس را مشاهده می کردید. تمامی مدیریت سخت افزارها و … بر عهده هسته سیستم عامل لینوکس بود و ابزارهای مدیریتی و نظارتی ESX بصورت جانبی روی این هسته نصب می شدند. آخرین نسخه ای که از ESX به عنوان یک Hypervisor معرفی شد نسخه 4.1 از مجموعه ESX بود و دیگر VMware ارائه محصولش در قالب ESX را متوقف کرد. جالب است بدانید که مدت ها ESX نسخه 3.5 بصورت کاملا رایگان توسط VMware ارائه می شد و این شرکت صرفا خدمات پشتیبانی این محصول را می فروخت.

VMware ESXi چیست؟

ESXi مخفف کلمه های Elastic Sky X Integrated است. واژه Integrated یا یکپارچه بیانگر تحولات عظیم در این محصول است. این محصول نیز به عنوان پلتفرم مجازی سازی شرکت VMware برای سطوح کلان معرفی شد. در ESXi دیگری چیزی به نام سیستم عامل اصلی یا هسته وجود ندارد، در واقع ما دیگر Service Console ای که در ESX داشتیم را نداریم. VMware هسته اختصاصی خودش را در این محصول به دنیا معرفی کرد، هسته ای که ما آن را به عنوان VMKernel می شناسیم و تمامی ابزارهای مدیریتی و مانیتورینگ و … ای که در محصول قبلی بصورت مجزا بر روی Service Console نصب می شدند اینبار بصورت یکپارچه بر روی VMKernel قرار گرفته و نصب شده اند و طبیعتا با این روش هماهنگی و مدیریت راحت تری را فراهم می کنند.

ESXi یک معماری بسیار بسیار سبکتر از ESX دارد و با توجه به تعداد خطوط کمتری که برای نوشتن هسته آن وجود دارد و از طرفی سبکتر بودن سیستم عامل، بروز رسانی و Patch کردن ساده تری را نیز ارائه می کند. همچنین ESxi با توجه به اینکه هسته Open Source ندارد از لحاظ زیادی امنیت بهتری را فراهم کرده است. در ESXi به جای استفاده کردن از Service Console که در واقع Shell لینوکس را برای ما ارائه می کرد قالب و امکان جدیدی به نام DCUI یا Direct Console User Interface اضافه شده است که مدیریت ESXi را بسیار ساده تر می کند. در مقایسه با نصب ESX این محصول بسیار سریعتر و قابل اعتمادتر از ESX نصب و راه اندازی می شود. ESXi دارای Shell اختصاصی خودش است برخلاف ESX که از Shell لینوکس و فایل های تنظیمات با ساختار لینوکس استفاده می کرده است، اینطور بیان می شود که VMKernel بصورت تلفیقی از سیستم عامل یونیکس و لینوکس ساخته شده است.

منبع

نوشته های مرتبط

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

04

اردیبهشت
سرور و Mainframe

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور های HPE پرفروش‌ ترین مدل سرور در ایران و کل دنیا هستند، و باز هم HPE جدیدترین سرور خود را با نام HPE DL380 Gen10 PLUS میباشد را معرفی و به بازار دنیا روانه کرد تا بالاترین جایگاه را در میان دیتاسنتر ها کسب نماید .

در سرورهای نسل 10 با داشتن ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های به‌روز و جدید در زمینه سخت افزار و نرم افزار، قادر به ارایه کارایی، توسعه پذیری و امنیت در سطح بسیار بالا است و در پردازش‌های سنگین و دیتاسنتر، HPC ، مجازی سازی ، گرافیک و رندرینگ در سطح حرفه‌ای ، شبیه سازی و مدل سازی ، کاربرد دارد. […]

iLO Amplifier Pack

11

بهمن
نرم افزار و سیستم عامل

نرم افزار HPE iLO Amplifier Pack چیست؟

نرم افزار iLO Amplifier Pack یک ابزار مدیریت به روزرسانی است که کاربران سرور اچ پی HPE SERVER GEN8/9/10 را قادر می سازد تا سریعتر به روزرسانی خود را انجام داده و سیستم عامل و بروزرسانی های درایور را به صورت خودکار انجام دهند. […]

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

10

بهمن
شبکه ، ارتباطات و انتقال اطلاعات

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

(ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا)

در این مقاله سعی می کنیم که توجه خود را از مسایل متفرقه به موضوع اصلی(یعنی همان شبکه های کامپیوتری) معطوف کنیم.هیچ طبقه بندی پذیرفته شده ای که در بر گیرنده تمام انواع شبکه های کامپیوتری باشد وجود ندارد.امروزه دو تکنولوژی انتقال بیش از همه گسترش یافته و فراگیر هستند : […]