تفاوت Trap و Polling در SNMP در چیست ؟

SNMP به دو روش ( یا مدل ) قابل پیاده سازی است. برای اینکه تفاوت این دو مدل را متوجه شوید ، بایستی با اجزای کلیدی پیاده سازی این پروتکل آشنا باشید. این کامپوننت ها عبارتند از Network Management System ، Managed Device و Agent .

در تمام داکیومنت های معتبر دنیا و در تمام نرم افزارهای مانیتورینگ سه جزئی که نام برده شد ، با همین اسامی شناخته می شوند. البته بهتر است بدانیم Network Management System را به اختصار NMS نیز می نویسند. NMS وظیفه جمع آوری داده های ارسال شده از Agent و ارسال درخواست را بر عهده دارد. Managed Device به دستگاه هایی گفته می شود که پروتکل SNMP بر روی آن ها فعال شده باشد.

.

پیاده سازی SNMP در مدل Polling
Polling همان مدلی می باشد که به صورت پیش فرض در زمان پیکربندی SNMP اجرا می شود. در روش Polling یک Network Management System که در بیشتر اوقات نرم افزارهای مانیتورینگ مانند Solarwinds یا ManageEngine OPManager نقش آن را ایفا می کند درخواست های SNMP GetRequest را  در شبکه ارسال می کند و دستگا هایی که SNMP بر روی آن ها فعال شده باشد ، با SNMP Response به آن پاسخ می دهند.

پروسه ای که شرح داده شد ، مختص به Polling می باشد. در واقع در یک توضیح کوتاه Polling مدلی است که در آن NMS از Agent کوئری می گیرد.

.

پیاده سازی SNMP در مدل Trap
برای اینکه تفاوت Trap را با مدل Polling متوجه شویم ، بایستی ابتدا دلیل به وجود آمدن آن را بدانیم. همان طور که می دانید پروتکل SNMP با استفاده از مفهمومی به نام MIB  ، می تواند اطلاعات Object های زیادی را از یک دیوایس جمع آوری نماید. اگر قرار باشد تمام این اطلاعات به روش Polling دریافت شوند ، در شبکه های Enterprise ترافیک بسیار زیاد از اطلاعات غیر ضروری به سمت NMS ارسال می گردد. تصور کنید ۱۰۰ عدد سوئیچ سیسکو به تنهایی که هر کدام حداقل ۲۰ شی را در  ساختار MIB ذخیره کرده اند ، در هر بار SNMP Polling می توانند ۲۰۰۰ درخواست را ارسال نمایند. همین موضوع باعث شد که مدل دیگری برای دریافت اطلاعات مهم و اجرای دستورات از طریق SNMP پدید آید.

در مدل Trap هیچ درخواستی از سمت NMS برای جمع آوری دیتا صورت نمی پذیرد. بلکه Agent ها بر روی Managed Devices رخدادهای تعریف شده مهم را به صورت خودکار برای NMS ای که به آن ها معرفی شده است ارسال می کنند. در تصویر زیر که از وب سایت سیسکو تهیه شده است این موضوع به روشنی نشان داده شده است :

.

.

به زبان ساده در مدل Trap تنها Event های تعیین شده از سمت Agent برای Network Management System ارسال می گردد. در صورتی که Event توسط نرم افزار مانیتورینگ مهم تشخیص داده شود ، اطلاعات تکمیلی با روش Polling ردیافت می گردد.

منبع

نوشته های مرتبط

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

04

اردیبهشت
سرور و Mainframe

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور های HPE پرفروش‌ ترین مدل سرور در ایران و کل دنیا هستند، و باز هم HPE جدیدترین سرور خود را با نام HPE DL380 Gen10 PLUS میباشد را معرفی و به بازار دنیا روانه کرد تا بالاترین جایگاه را در میان دیتاسنتر ها کسب نماید .

در سرورهای نسل 10 با داشتن ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های به‌روز و جدید در زمینه سخت افزار و نرم افزار، قادر به ارایه کارایی، توسعه پذیری و امنیت در سطح بسیار بالا است و در پردازش‌های سنگین و دیتاسنتر، HPC ، مجازی سازی ، گرافیک و رندرینگ در سطح حرفه‌ای ، شبیه سازی و مدل سازی ، کاربرد دارد. […]

iLO Amplifier Pack

11

بهمن
نرم افزار و سیستم عامل

نرم افزار HPE iLO Amplifier Pack چیست؟

نرم افزار iLO Amplifier Pack یک ابزار مدیریت به روزرسانی است که کاربران سرور اچ پی HPE SERVER GEN8/9/10 را قادر می سازد تا سریعتر به روزرسانی خود را انجام داده و سیستم عامل و بروزرسانی های درایور را به صورت خودکار انجام دهند. […]

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

10

بهمن
شبکه ، ارتباطات و انتقال اطلاعات

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

(ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا)

در این مقاله سعی می کنیم که توجه خود را از مسایل متفرقه به موضوع اصلی(یعنی همان شبکه های کامپیوتری) معطوف کنیم.هیچ طبقه بندی پذیرفته شده ای که در بر گیرنده تمام انواع شبکه های کامپیوتری باشد وجود ندارد.امروزه دو تکنولوژی انتقال بیش از همه گسترش یافته و فراگیر هستند : […]