در دنیای اقتصادی امروز شرکتهای درگیر با موضوع سرورها و ذخیره سازها ، مواجه با چالش هایی هستند تا ما بین حجم ذخیره سازی، قابلیت اطمینان سیستم و هزینه ، تعادلی برقرار کنند.

 مهم این است که مابین نوع، حجم ذخیره سازی، و تعداد هارد دیسک ها در یک سیستم که نیازمند ذخیره سازی دیتا است تعادلی برقرار شود. این مقاله سعی دارد تفاوتهای دو نوع هارد Enterprise و Desktop را بیان کند تا به افراد مختلف اطلاعاتی داده شود که با دقت بیشتری ما بین این دو گزینه انتخاب کنند.

 

سیستم های Enterprise در مقایسه با Desktop

 

سیستم های Desktop معمولاً بر روی اجرای برنامه های کاربردی کلاینت تمرکز دارند. بار دیسک آنها (Disk I/O) شامل بار سیستم عامل در حال اجرا و همچنین بار برنامه های در حال اجرا است. در بیشتر کاربردها ، دیتای کلاینت بصورت محلی ذخیره نمی شود بلکه از طریق شبکه در دسترس می باشد و بر روی ذخیره سازها یا فایل سرورها قرار دارد.

سرور سیستم های رده Enterprise علاوه بر تحمل بار سیستم عامل و برنامه های اجرایی ممکن است وظیفه سرویس دهی دیتا و یا برنامه اجرایی خاصی به شبکه را نیز بر عهده داشته باشد. این وظیفه نیاز به ظرفیتهای بالای ذخیره سازی اطلاعات را دارد و از طرفی بایستی هم قابل اطمینان (reliable) باشد و هم در دسترس (available).

مدلهای متفاوت استفاده یا کاربری برای سیستمهای Desktop و Enterprise باعث شده است که این سیستم ها نیازهای گوناگونی در زمینه نوع هارد دیسک داشته باشند. برآوردن این نیازها تاثیر زیادی بر طراحی هارددیسک ها دارد. برای بالابردن قابلیت اطمینان ، کارهایی باید انجام شود که در نتیجه آنها قیمت هارددیسک ها متفاوت می شود. در جدول زیر رئوس مطالب مربوط به نیازهای مختلف حوزه Desktop و Enterprise  ذکر شده است. هر کدام از نیازها در قسمت های بعد توضیح داده می شود.

 

نیازEnterpriseDesktop

 

قابلیت استفاده مفید24 ساعت در روز – 7 روز در هفته8 ساعت در روز – 5 روز در هفته
بار کاری100 درصد10 الی 20 درصد
حساسیت نسبت به قیمت تمام شده

نسبت به قیمت زیاد حساس نیست وبه دنبال امنیت ، قابلیت اطمینان و پایداری بالاست.

نسبت به قیمت خیلی حساس است چون تعداد بالاست .

کاریبالاکم تا متوسط
قابلیت اطمینانبالا

1-مشکل دار شدنش تعداد زیادی کاربر را تحت تآثیر قرار می دهد.

2-MTBF بالا مورد نظر است.

3-عدم تحمل در مقابل خطاهای طولانی مدت

متوسط

1-مشکل دار شدنش فقط یک کاربر را تحت تآثیر قرار می دهد.

1-1 اطلاعات حساس به صورت محلی ذخیره نمی شوند .

2-2 قابلیت تحمل بالا در مقابل خطاهای طولانی مدت

2-MTBF کمتر قابل قبول است.

دیتای بدون خطابه شدت مورد نیاز است

( یک خطای کوچک ممکن است منتهی به از دست رفتن اطلاعات تعداد زیادی کلاینت شود .)

تا حدودی قابل تحمل است

(یک خطای ناچیز ممکن است کار یک سیستم را مختل کند)

 

برای دستیابی به نیازهای واقعی کاربران ، بعضی از سازندگان هارد دیسک، تفاوتهای اساسی مابین طراحی هاردهای سری Desktop و Enterprise قائل می شوند. ممکن است شرکتهای مختلف راهکارهای متفاوتی برای بعضی از نیازها داشته باشند که در اینجا قابل بررسی نیستند. به همین دلیل ممکن است بعضی از هارددیسک های رده Desktop دارای خصوصیاتی از رده Enterprise باشند و برعکس ، هارددیسک های رده Enterprise فاقد یکی از خصوصیات مورد نظر در این رده باشد.

 

۱- قابلیت استفاده مفید و بار کاری

 

سیستم های رده Desktop معمولاً یک هارد دیسک یا نهایتاً دو هارد آینه ای (mirror) دارند. طراحی آنها به گونه ایست که بار زیادی را تحمل نمی کنند. درایو محلی فقط در زمان هایی استفاده می شودکه برنامه اجرایی یا فایل swap نیاز به دیتای خاصی دارد و یا دیتا به شکل جزئی یا کامل از طریق برنامه یا سیستم عامل بر روی آن ذخیره می شود. همچنین سیستم در زمانهای غیر کاری و آخر هفته خاموش است و در زمانهای کاری نیز مدت زیادی به حالت بیکار (idle) می ماند.

بر عکس حالت قبل یک سیستم Enterprise ممکن است تعداد زیادی هارد را کنترل کند. این تعداد برای بر آورده کردن یک حجم معین ذخیره سازی و سطحی از افزونگی استفاده می شوند. مثلاً یک سیستم ممکن است از ۴ درایو بصورت Raid10 برای سیستم عامل و چندین درایو دیگر بصورت Raid5  یا Raid6 برای نگهداری دیتای کلاینت ها استفاده کند.

یک سیستم Enterprise نه تنها موظف به اجرای سیستم عامل و برنامه های محلی خودش است بلکه بایستی توانایی پاسخگویی به درخواستهای کلاینتها در ۱۰۰ درصد مواقع را نیز داشته باشد. همچنین در مواقع کم باری این سیستم بایستی اعمال دیگری همانند پیداکردن خطای دیسکها، پشتیبان گیری و یا سایر کارهای تعمیراتی را انجام دهد. بار کاری Enterprise تاثیر زیادی در فرسودگی قسمتهای مکانیکی هاردها از جمله یاتاقانها، موتورها، پلاترها و .. دارد که باعث ایجاد حرارت و لرزشهای بیشتری میشود. طبیعتاً با این شرایط هاردهای Enterprise بایستی دارای طراحی ویژه در قسمتهای مکانیکی و همچنین نرم افزاری (firmware) باشند تا این بار را تحمل کنند.

 

۲- حساسیت نسبت به قیمت تمام شده

سیستم های Desktop نسبت به قیمت خیلی حساس هستند. این هم به خاطر تعداد زیاد کلاینت ها است . به عبارتی نسبت کلاینت به سرور خیلی بالاست و تاثیر قیمت در آنها بیشتر است. سیستم های Enterprise  نسبت به قیمت بالا واکنش کمتری از خود نشان می دهند . فاکتور تعیین کننده در آنها در دسترس بودن و قابلیت اطمینان است. برای افزایش میزان تحمل بار کاری هارد سرور اینترپرایز بایستی خصوصیات ویژه ای در طراحی در نظر گرفته شود.

 

۳- کارایی

درایوهای ویژه سیستم های Enterprise دارای خصوصیاتی هستند تا سرعت دسترسی را بالا برده و از طرفی زمان دسترسی را کم کنند. این خصوصیات شامل مگنت های قویتر، دور دیسک بالاتر و مدارهای الکترونیکی با مقدار Cache  بیشتر و میکروپروسسورهای پرسرعت تر می شود.

 

۴- قابلیت اطمینان (reliability)

قابلیت اطمینان در دیسک ها وابسته به عوامل زیر می باشد که به شرح آنها می پردازیم:

۴.۱ بازیابی سکتورهای خراب

از آنجا که معمولاً بر روی یک سیستم Desktop تنها یک هارد دیسک قرار گرفته است، نتیجه سکتور خراب ممکن است به از کار افتادن سیستم عامل یا برنامه منجر شود. معمولاً سیستم های Desktop دارای سیستم online پشتیبان گیری از سکتور خراب نمی باشند.

برای بازیابی دیتایی که دارای سکتور خراب است قبل از اینکه پیغام “خطای خواندن بدون امکان بازیابی” دهند سعی می کنند که سکتور خراب را چندین بار متوالی بخوانند. در حین این عملیات ممکن است درایو از دسترس خارج شود و در اجرای برنامه ها وقفه ایجاد شود. در هنگام ایجاد وقفه تنها کاری که از کاربر بر می آید انتظار کشیدن است. این عمل گاهی تا چندین دقیقه زمان خواهد برد و در این مدت دستورات به وقفه خواهند خورد.

وقفه های طولانی در سیستم های Enterprise غیر قابل قبول هستند ، زیرا کار تعداد زیادی کاربر را تحت تاثیر قرار خواهد داد ، همچنین سیستم های RAID که در این حوزه متداول هستند نسبت به ایجاد وقفه در یک هارد متآثر خواهند شد. یکی از خصوصیات هاردهای Enterprise زمان کم برای اجرای فرامین است. هنگامیکه یک درایو در اثر ایجاد یک سکتور خراب به وقفه می خورد، درایو سعی می کند عمل بازیابی را در صورت امکان از طریق اطلاعات checksum انجام دهد. چنانچه این عمل موفقیت آمیز نباشد هارد کنترلر را خبر می کند و کنترلر سعی می کند اطلاعات خراب شده را از طریق سایر دیسک ها بازیابی کند. البته این عمل در سیستمهای RAID و با در نظر گرفتن افزونگی قابل انجام است . یک وقفه کوتاه برای بر طرف کردن مشکل ایجاد می شود ولی در عوض درایو به درخواستهای بعدی سیستم عامل بدون وقفه جواب می دهد. وقفه های معمول مابین ۷ تا ۱۵ ثانیه است و تعداد باری که سعی به خواندن خواهد شد محدود است.

درایوهای Desktop با وقفه های متجاوز از ۳۰ ثانیه نباید در سیستم های Enterprise استفاده شوند. این دیسکها منجر به offline شدن و یا از کار افتادن سیستم عامل و برنامه ها یا خطای صفحه آبی خواهند شد.

۴.۲ لرزشهای چرخشی (rotational vibration)

لرزشهای چرخشی بر اساس تعداد دور در هر ثانیه اندازه گیری می شود. منبع لرزشهایی که ممکن است عملکرد درایو را تحت تاثیر قرار دهند از سایر قطعات مکانیکی یک سیستم نشات می گیرد که شامل هاردهای مجاور و فن ها است. لرزش های ناشی از فن ها می تواند از طریق کیس یک سیستم به هارد منتقل شود . همینطور لرزش هارد به هاردهای مجاور و بصورت انعکاسی از طریق سیستم به خودش منتقل می شود. مشکل لرزش این است که هنگام خواندن یا نوشتن اطلاعات می تواند هد را از تراک (track) اصلی دیتا جابجا کند و باعث اخلال شود. اگر این لرزش به نحوی جبران نشود امکان اینکه اطلاعات از تراک (track) اصلی خوانده یا نوشته نشود وجود دارد که ، باعث خراب شدن تراک (track) های مجاور در حالت نوشتن دیتا و خواندن اطلاعات نادرست در حالت خواندن می شود.

مکانیزم خاصی در هارد های Enterprise وجود دارد که این لرزش ها را تا حدود زیادی جبران می کند. این کار بوسیله تشخیص جهت لرزش درایو، موقعیت هد و تراک (track) انجام می شود. واکنش درایو در این حالت این است که سعی می کند بازوی محرک را محکمتر حرکت دهد یا سعی می کند در دور بعدی موتور به مکان مورد نظر دسترسی پیدا کند. بعضی از روش های جبرانی باعث اتلاف وقت و در نتیجه پایین آمدن کارایی هارد می شود که گاهی افت تا ۹۰ درصد را در تست ها نشان می دهد. مقدار افت به فرکانس و قدرت لرزش بستگی دارد.

۴.۳ misalignment detection

اکثر درایوها چندین منطقه ویژه برای نگهداری اطلاعات فرمان بر روی نقاط خالی از اطلاعات یک تراک (track) دارند(servo wedges) . یکی از وظایف firmware هر درایو ، مانیتور پیوسته این اطلاعات است تا موقعیت هد نسبت به تراک (track) را مشخص کند. چنانچه هرگونه misalignment که به معنی قرارنگرفتن هد در مکان مورد نظر است توسط firmware تشخیص داده شود عمل نوشتن یا خواندن به وقفه خواهد خورد تا در دور بعدی هد به مکان مورد نظر برسد. هاردهای رده Desktop تعداد کمتری از اطلاعات فرمان یا servo wedge را بر روی تراک (track) نگهداری می کند و یا تنها یک پروسسور برای اعمال دیتا و servo دارند. با یک پروسسور درایو قادر به انجام اعمالservo  در هنگام نوشتن نیست. به عبارتی این هاردها در مقابل لرزشها مصونیت کمتری دارند و در firmware آنها نیز الگوریتم های ساده تری استفاده شده است که در نتیجه کارایی هارد در مقابل این خطاها کمتر می شود. اغلب هارددیسک های  Enterprise دارای دو پروسسور مجزا برای اعمال دیتا و servo هستند . در firmware آنها نیز الگوریتمهای ویژه ای برای جبران سازی این خطاها دیده شده است.

۴.۴ سنسورهای آشکارسازی لرزش

اغلب هارددیسک های Enterprise دارای سنسورهای خاص برای آشکارسازی لرزش ها در برد الکترونیکی هارد هستند. این سنسورها قادر به تشخیص حرکت هارد در هنگام تغییر موقعیت هد توسط  servo هستند که روش مطمئن تری برای قرار دادن هد در موقعیت مناسب را فراهم می کند . همچنین زمان بهتری برای نوشتن یا خواندن اطلاعات تعیین می شود. با این حال این روش تاثیر کمتری دارد هنگامیکه از یک پروسسور برای اعمال مختلف استفاده می شود. هاردهای Enterprise دارای یک سیستم فیدبک مابین هد مغناطیسی و بازوهای محرک هستند که ،باعث تشخیص بهتر لرزش ها و واکنش بهتر می شود.

rv-sensor

هاردهای Desktop مکانیزم های کمتری برای جبران سازی خطاهای ناشی از لرزش دارند که باعث کاهش کارایی و بالا رفتن خطاها می شود. بالعکس هاردهای Enterprise دارای موارد جبران سازی بیشتری هستند. این مزایا در محیط هایی همانند سرور روم که تعداد سیستم ها و همچنین سیستم های جانبی همانند سیستم های تهویه نیز وجود دارد بیشتر به درد می خورد.

۴.۵ دیتای بدون خطا یا درستی دیتا data integrity

یکی از خصوصیات سیستم های Enterprise این است که دارای مکانیزم هایی برای تشخیص خطا در سرتاسر یک پروسه کاری هستند. دیتای انتقالی در هر مرحله از انتقال بوسیله اطلاعات parity یا checksum  همراه می شود که باعث می شود خطاهای ناشی از انتقال دیتا آشکار شود و در مراحلی بازیابی شده و یا مجدداً ارسال شود. اگرچه سیستم های Desktop در مراحلی دارای این مکانیزم تشخیص خطا هستند ولی این کار مشمول همه اجزا نمی شود ، به عنوان مثال سیستم های Desktop  از حافظه های ECC در رم سیستم یا cache درایو استفاده نمی کنند. سیستم های Enterprise  از روشهای تشخیص خطا در تمام مراحل ارسال دیتا استفاده می کنند که این شامل حافظه های دیسک نیز می شود. 

درایوهای Enterprise از ECC برای تشخیص خطا در هنگام انتقال دیتا مابین حافظه داخلی خود و همچنین الگوریتمهای داخلی استفاده می کنند. این شکل از تشخیص خطا برای هر کدام از سازندگان هارد دیسک بصورت اختصاصی است. عدم وجود این خاصیت در درایوهای Desktop باعث ناپایداری سیستم می شود . چون پیدا کردن خطا در این حالت بسیار مشکل است، خطا به مراحل بعدی نیز سرایت می کند و باعث اخلال در کار سیستم عامل و یا خراب شدن دیتا می شود.

 

۴.۶ اندازه متغیر سکتور

بسیاری از هاردهای رده Enterprise این قابلیت را دارند که اندازه سکتور در محدوده ای تغییر کند. این درایوها از یک سکتور ۵۲۸ بایتی استفاده می کنند و به کنترلر این اجازه را می دهد که از ۵۱۲ بایت برای دیتا و بقیه آن برای قرار دادن اطلاعات checksum استفاده کند . با این کار کنترلر این امکان را پیدا می کند که اطلاعات اصلی را بوسیله checksum تایید کند و در صورت نیاز بصورت همزمان عملیات بازیابی را انجام دهد.

درایوهای Desktop فاقد این امکان هستند و مقدار هر سکتور بر روی ۵۱۲ بایت ثابت شده است . هرچند قسمت کوچکی در انتها برای نگهداری parity رزرو شده است. این اطلاعات برای پیدا کردن خطا کافیست ولی به اندازه کافی وجود ندارد که بتوان عملیات بازیابی را نیز انجام داد.

 

۵- مرور مشخصات

در جدول زیر مقایسه ای مابین مشخصات مختلف هارددیسک های های Enterprise و Desktop آورده شده است. البته این مشخصات بسته به شرکت سازنده ممکن است متفاوت باشد. عموماً مشخصات رده بالا مربوط به هاردهای SAS می شود . مشخصات پایین تر مربوط به هاردهای SATA و هاردهای Enterprise  با اینترفیس SATA مابین این دو قرار می گیرند.

DESKTOP

ENTERPRISEFEATURE
دارای RPM کمتردارای RPM بیشتر موتور محور گردان
کارایی استاندارد در run-outکارایی بالاتر در run-out
محور از یک طرف مهار شدهمحور از دو طرف مهار شده
دارای چگالی کمتردارای ساختاری متراکم ترمدیا
دارای وزنی کمتردارای ساختاری محکمساختار پشته
طراحی با اینرسی بیشترطراحی با اینرسی کمتر
دارای مگنت های کوچکتردارای مگنت های بزرگترمکانیک Actuator
طلاطم هوا را جبران نمی کندکنترل هوای مطلاتم
سنسور RV نداردسنسورهای RV
تک پردازندهدو پردازنده (مختص servo و دیتا) الکترونیک
کارایی بهینه نشدهکارایی بهینه شده
بررسی استاندارد در اداره خطابررسی پیشترفته در اداره ی خطا
الگوریتم های استاندارد فریم ورالگوریتم های پیشترفته فریم ور
کارایی
13 میلی ثانیه در 7200 rpm5.7 میلی ثانیه در 15K rpmزمان تآخیر و جستجو
محدود شدهتمام قدرتفرمان صف بندی و نوشتن
تا 5 الی 12 rad/sec/secتا 21 rad/sec/sec خطای لرزش چرخش
77317Typical I/Os per sec/drive

 (no RV)

<7310Typical I/O per sec/drive  

  rad/sec RV 20  

50درصدتمام قدرتعملیات Duplex
سفارشی سازی
محدود شدهوسیعکد FW
خیرفقط اسکازی و سسحجم متغیر سکتور
خیربلهال لی دی
قابلیت اعتماد
700 هزار ساعت در دمای 25 درجه سانتیگراد

5روز در هفته روزی 8 ساعت

1.2 میلیون ساعت در دمای 45 درجه سانتیگراد

هر روز هفته روزی 24 ساعت

MTBF
محدود ، در حافظه بافر نمی شودپایان به پایانبررسی صحت داده های داخلی
تا 40 درجه سانتیگرادتا 60 درجه سانتیگراد

بالاترین دمای در حین عملیات

 

6- چند نکته کلیدی

همانطور که تکنولوژی دائماً در حال تغییر و روبه پیشرفت است، مشتریان آن نیز مابین محصولات مختلف قدرت انتخاب دارند تا از گزینه مناسبی برای محیطهای Enterprise یا Desktop استفاده کنند. در حقیقت بایستی تعادلی مابین نیازهای سیستم و مشخصات هارددیسک بر قرار کنیم و مدلی را انتخاب کنیم که مورد استفاده واقعی باشد. مشخصات متنوع انواع هارددیسک ها بر روی پارامترهای مختلفی از جمله امنیت دیتا و پایداری سیستم تاثیر گزار است. شکی نیست که در مورد سرورهایی که بایستی در سرور روم به صورت ۲۴ ساعته سرویس دهند بایستی از هاردهای Enterprise استفاده کرد. در مورد ذخیره سازها نیز نبایستی در مواردیکه از هارددیسک های با ظرفیت بالا استفاده می شود، مدل های Desktop  جایگزین مدل های Enterprise شوند.
 

نکته اول: در نظر گرفتن هارددیسک های ظرفیت بالا و Enterprise

در اینجا لازم است توضیح مختصری در مورد یکی از گزینه های قابل انتخاب یعنی هارددیسک های با ظرفیت بالا و Enterprise آورده شود. این رده از هارددیسک ها بر اساس طراحی هاردهای با ظرفیت بالا ساخته می شوند ولی دارای خصوصیات مورد نظر در محیط های Enterprise هستند . یعنی MTBF آنها بالا و برای کاربردهای ۷×۲۴ ساخته می شوند ولی دور آنها بیشتر از ۷۲۰۰rpm  نیست. طبیعتاً قیمت این هاردها بالاتر از مدلهای مشابه Desktop است.

اما در مورد اینگونه هاردها دو گزینه مطرح است . یکی مدلهای با اینترفیس SATA و دیگری مدلهای با اینترفیس SAS . در حقیقت طراحی داخلی این دو مدل یکی است و مشخصات آنها تفاوت ندارد ولی مدل با اینترفیس SAS به رده Enterprise نزدیکتر است که اصطلاحاً به آنها هاردهای NL-SAS گفته می شود.

سوال اساسی این است که هر کدام از این مدل ها برای چه سیستم هایی مناسب می باشد ؟  جواب آن یک توضیح مختصر دارد و یک توضیح مفصل تر که مربوط به تفاوت اینترفیس های SATA و SAS می باشد.

جواب مختصر این است که قیمت مدل با اینترفیس SATA کمی پایین تر است ولی تفاوت خیلی فاحشی ندارند . به عنوان مثال در مورد یکی از مدلهای شرکت Seagate قیمت هارد ۳ ترابایت با اینترفیس SATA یا ST3000NM0033 در سایت آمازون ۲۶۶ دلار و قیمت همین مدل با اینترفیس SAS یا ST3000NM0023 مبلغ ۲۸۰ دلار است. اصولاً ذخیره سازهای جدید که از هاردهای NL-SAS پشتیبانی می کنند ذاتاً امکان استفاده از هاردهای با اینترفیس SATA را نیز دارند . ولی برعکس آن صادق نیست و نمی توان هاردهای SAS  را به اینترفیس SATA متصل کرد. لذا در بعضی از کاربردها مجبور به استفاده از هارددیسک های با اینترفیس SATA هستیم.

نکته حائز اهمیت دیگر این است که کارایی یک هارد SATA بصورت تکی از یک هارد با رابط SAS ممکن است بالاتر باشد . این به خاطر مکانیزم های مختلف چک خطا در این هاردها است. لذا استفاده از این هاردها در این شرایط کندتر از مشابه SATA است ، ولی در مورد بکارگیری تعداد زیادی هارد در یک مجموعه ذخیره ساز استفاده از SAS ارجحیت دارد. این بخاطر تفاوت این دو اینترفیس است.

بصورت خلاصه تفاوت این دو اینترفیس به شرح زیر است:

هاردهای SAS به صورت Full-duplex هستند در حالیکه هاردهای SATA به شکل simplex می باشند. به این معنی که هاردهای SAS قابلیت خواندن و نوشتن را بصورت همزمان دارند.

رابط SAS از دستورات اصلی SCSI استفاده می کند که قابلیت های بیشتری دارد.

یک درایو SAS از الگوریتمهای تشخیص خطا و گزارش دهی SCSI استفاده می کند که قویتر از مکانیزم های گزارش دهی درایوهای SATA است. این قابلیت به سیستم ذخیره ساز این قابلیت را می دهد که اطلاعات بیشتری از وضعیت هارددیسک ها در حالتیکه خطایی رخ می دهد جمع آوری کند. همانند وضعیت Fail یا  marginal  .

درایوهای SAS بصورت دو پورت هستند که در سیستم های ذخیره ساز دارای دو کنترلر مورد نیاز است.

اندازه سکتور در درایوهای SAS متغیر است، بر عکس درایوهای SATA که همیشه ۵۱۲ بایت است.

نکته دوم: وضعیت آینده

در سال های اخیر بحث استفاده از SSD بیشتر مطرح شده است. مزیت اصلی این درایوها در حال حاضر تاخیر کم آنهاست که باعث شده مقدار IOPS برای هر هارد بالا برود. مشکل اصلی این گزینه در حال حاضر قیمت بالای آنهاست که این هم در یک صورت قابل توجیه است که TCO را در نظر بگیریم. یعنی کاری که تعداد زیادی هارد Enterprise انجام میدهند با تعداد کمتری هارد SSD قابل انجام است. البته هزینه های مصرف انرژی را نیز باید در نظر گرفت.

البته با نکات ذکر شده در قسمت قبل استفاده از هاردهای NL-SAS برای بالابردن حجم ذخیره سازی در حال حاضر به صرفه تر است . لذا شاهد آن هستیم که در سیستم های ذخیره ساز امروزی امکان قرار دادن انواع هاردها در یک حفره وجود دارد . با قابلیت هایی همانند HSM می توان از مزیت های هر دو راه حل در یک حجم یکپارچه بصورت همزمان استفاده کرد. به این معنی که سیستم بصورت اتوماتیک هاردهای SSD و NL-SAS را در یک حجم قرار داده و دیتا را مابین tier های مختلف جابجا می کند.

قابلیت ذکر شده در قسمت قبل را می توان در سیستم عامل ها و سیستم فایل های مختلف نیز پیدا کرد. مثلاً آخرین نسخه ویندور ۲۰۱۲ R2 دارای این مشخصات است . همچنین سیستم فایل ZFS دارای قابلیت هایی از این دست می باشد.

” نتیجه گیری”

 

انتخاب نوع و مدل هارددیسک بایستی بر اساس نیاز باشد . صرف در نظر گرفتن قیمت و یا حجم ذخیره سازی نمی تواند ملاک عمل قرار گیرد. در سیستم های ذخیره ساز حتماً بایستی از مدل های Enterprise  استفاده شود . در حال حاضر گزینه NL-SAS برای کاربردهای مورد نظر ما از جمله ویدئو مناسب است. برای کاربردهای ویژه همانند دیتابیس بایستی از هاردهای SAS 10k or 15k استفاده کرد . در صورت امکان هارددیسک های رده Enterprise SSD مناسب ترند.