گوناگون

بیت کوین بازهم رکورد شکست؛ سقوط آزاد بیت کوین کش در بازار پرنوسان ارزهای دیجیتالی

قیمت بیت کوین در حالی مرز ۳۰۰۰ دلار، به ازای هر واحد این ارز دیجیتالی رمزگذاری شده را پشت سر می‌گذارد که ایتریوم به عنوان دومین ارز مطرح این بازار نیز روند افزایش قیمت را در پیش گرفته است. در طرف مقابل، سومین ارز بزرگ بازار ارزهای دیجیتالی رمزگذاری شده یعنی بیت کوین کش نوپا شرایط سختی را پشت‌سر می‌گذارد.

bitcoin miners e1477665223385 بیت کوین بازهم رکورد شکست؛ سقوط آزاد بیت کوین کش در بازار پرنوسان ارزهای دیجیتالی

وب‌سایت‌های مطرح در حوزه تبادل ارزهای دیجیتالی رمزگذاری شده شامل Coinbase و Krakenدرحالی رکورد ۳۱۰۰ دلار را برای ارزش هر بیت کوین اعلام کرده‌اند که این رقم از افزایش حدود ۵۰۰ دلاری قیمت این ارز در مقایسه با ماه گذشته حکایت دارد. در طول دوازده ساعت گذشته، ارزش بیت کوین بیش از ۱۰ درصد افزایش داشته است. این در حالی است که بیت کوین کش (بی‌کش) به عنوان ارزی که پس از انشعاب اخیر از بیت کوین پدید آمده، ۳۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است. نکته قابل توجه اینکه برخی وب‌سایت‌های خرید و فروش ارزهای دیجیتالی نظیر سایت چینی OkCoin قیمت هر بیت کوین را بیش از ۳۲۰۰ دلار اعلام کرده‌اند. با این افزایش قیمت، ارزش مجموع بازار بیت کوین به بیش از ۵۰ میلیارد دلار ( 51737289581) می‌رسد.

یکی از دغدغه‌هایی که در طول هفته گذشته دامن مالکان و سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتالی و به‌طور ویژه کاربران بیت‌کوین را گرفته بود، پیامدهای احتمالی و عدم قطعیتی بود که در نتیحه انشعاب در محبوب‌ترین ارز دیجیتالی جهان یعنی Bitcoin شکل گرفت. در همین راستا برخی جوامع آنلاین و وب‌سایت‌های خرید و فروش، بلافاصله تغییرات جدید را اعمال کردند تا از پردازش کند بلاک‌‌های بیت کوین جلوگیری کنند. نتیجه این امر به ایجاد ارز دیجیتالی بیت کوین کش از تاریخ یکم آگوست برابر با دهم مرداد ماه منجر شد.

Bcash در واقع راهکار مدرنی است که به ایجاد بلاک چین جدید، موازی با بلاک چین بیت کوین منجر شده است. به این ترتیب، تمام مالکانی که بیت کوین (BTC) را در اختیار دارند می‌تواند از پلتفرم‌های پشتیبانی شده برای تبدیل این ارز به بیت کوین کش (BCC) استفاده کنند. البته در حال حاضر تعداد مشخصی از پلتفرم‌های آنلاین و کیف‌های پولی دیجیتالی از بیت کوین کش پشتیبانی می‌کنند. با وجود این، استقبال کاربران و البته احتمال شکایت قانونی آن‌ها در نهایت باعث شد پلتفرم‌هایی نظیر Coinbase نیز از مواضع خود کوتاه آمده و اعلام کنند پشتیبانی از بیت کوین کش را نیز در دستورکار قرار خواهند داد.

بی‌کش هفته آغازین را پرقدرت و چشمگیر شروع کرد. این ارز دیجیتالی که حیات خود را با قیمتی در حدود ۵۵۵ دلار شروع کرده بود حتی رقم ۷۲۷ دلار را هم در بازار به ثبت رساند. این در حالی است که در حال حاضر قیمتی در حدود ۲۲۰ دلار برای این ارز اعلام شده است. بسیاری از تحلیلگران از جمله Roger Vay معتقدند بی‌کش ساختار نزدیک‌تری با آنچه مقصود توسعه‌دهنده ارزهای دیجیتالی بوده را پیش روی کاربران قرار می‌دهد.

با تمام این تفاسیر، متخصصان با دیده تردید نسبت به چشم‌انداز طولانی مدت بیت کوین کش در بازار نگاه می‌کنند. در حال حاضر، علاوه بر ناپایداری این ارز در زمینه ارزش‌گذاری، قابلیت شاخصی در آن دیده نمی‌شود که به واسطه آن کاربران به خرید این ارز دیجیتالی مشتاق شوند. البته این امر ممکن است درآینده و با جذب شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان جدید، تغییر کند.

در حال حاضر سرمایه‌گذارانی که وجه خود را در پلتفرم‌های‌ آنلاین تبادل ارز نگهداری می‌کنند اکثراً معادل بیت کوین کش سرمایه خود را دریافت کرده‌اند. Bitfinex به عنوان یکی از بزرگ‌تری پلتفرم‌های تبادل ارز روز جمعه با انتشار توییتی اعلام کرد پشتیبانی از دریافت یا واریز بیت‌کوین کش را در دستورکار قرار داده است. این در حالی است که Bitterex نیز از روز پنجشنبه پشتیبانی از بی‌کش را در دستورکار قرارداده است. کیف پول دیجیتالی محبوب Trezor هم از اتخاذ سیاست مشابه برای فراهم کردن دسترسی کاربران به بیت کوین کش خبر داده است.

بر اساس گزارش‌ CNBC حدود دو سوم از معاملات بیت کوین کش در پلتفرم آنلاین بیت کوین انجام شده و ۴۳ درصد از آن خرید و فروش‌ها نیز از طریق Bittrex در دستورکار قرار گرفته است.

در نهایت به ایتریوم، رقیب دیرینه بیت کوین می‌رسیم که روند صعودی افزایش قیمت را به شکل جزئی‌تر پشت سر می‌گذارد. در حال حاضر قیمتی در حدود ۲۳۵ دلار برای تبادل این ارز دیجیتالی رمزگذاری شده محبوب اعلام شده است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.