امنیت و نفوذ

بهترین حافظه برای سرور، کدام یک بهتر است RDIMM یا LRDIMM ؟

photo ۲۰۱۸ ۰۸ ۱۳ ۱۶ ۰۷ ۰۴ 1 بهترین حافظه برای سرور، کدام یک بهتر است RDIMM یا LRDIMM ؟

وقتی شرکت Intel برای اولین بار نسل پردازنده‌های اینتل E5-v2 را معرفی کرد آنها در کنار معارفه محصول جدید خود نوع جدیدی از حافظه را نیز به نمایش گذاشتند. این نوع حافظه رم با نام Load-Reduced DIMM یا به صورت مختصر LRDIMM شناخته می‌شود. در حال حاضر سرور‌ها می‌توانند از سه نوع مختلف حافظه استفاده کنند که انواع مختلف آن به شرح زیر است:

  • Load-Reduced DIMM که به اختصار از آن با نام LRDIMM یاد می‌شود
  • Registered DIMM که به اختصار از آن با نام RDIMM یاد می‌شود
  • Unbuffered DIMM که به اختصار از آن با نام UDIMM یاد می‌شود

در حال حاضر استفاده از حافظه نوع UDIMM منسوخ شده چون آنها پهنای باند و ظرفیت ذخیره‌سازی بسیار کمی داشتند. در این مطلب تلاش بر این است که تفاوت میان حافظه رم RDIMM و LRDIMM به صورت کامل توضیح داده شود. بسیاری از خریداران هستند که صرفا به خاطر جدیدتر بودن تکنولوژی LRDIMM فکر می‌کنند که خرید و نصب آن در سرور‌های جدید کاری بسیار معقول است، گرچه همه چیز به این سادگی نیست.

رم‌های RDIMM به صورت کلی سریع‌تر هستند

حافظه‌های نوع RDIMM یکپارچگی سیگنال را از طریق یک رجیستر (ثبات – Register) تامین می‌کنند. بدین صورت که یک رجیستر روی DIMM عملیات بافر آدرس میان DRAM و ماژول DIMM و کنترلر حافظه را انجام می‌دهد. این عملیات اجازه می‌دهد که هر کانال حافظه امکان استفاده از سه DIMM به صورت Dual-Rank داشته باشد. در نهایت این ویژگی باعث می‌شود که میزان پشتیبانی یک سرور از میزان حافظه رم افزایش پیدا کند. در حافظه RDIMM به خاطر بافر کردن امکان ایجاد تاخیر و افزایش میزان مصرف نیز وجود دارد.

بدون شک از خود سوال می‌کنید که معنی “Dual-Rank” چیست؟ در واقع Rank یک DIMM به تعداد داده‌های 64 بیتی اشاره می‌کند که درون آن وجود دارند. در واقع شما می‌توانید فکر کنید یک DIMM که تنها یک Rank دارد، در یک سمت چیپ شامل DRAM و در سمت دیگر شامل یک داده 64 بیتی است. DIMMهایی که شامل دو DRAM هستند معمولا دو داده 64 بیتی را در خود نگه می‌دارند و از آنها به عنوان Dual-Rank یاد می‌شود. البته نوعی از DIMM نیز وجود دارد که از آن با نام Quad-Rank یاد می‌شود و طبیعتا قدرت نگهداری دو داده 64 بیتی در دو سمت چیپ را دارد. در جدول زیر می‌توانید میزان تاخیر حافظه در زمان بیکاری و تحت پردازش را مشاهده کنید:

1 بهترین حافظه برای سرور، کدام یک بهتر است RDIMM یا LRDIMM ؟

با توجه به جدول می‌توانید مشاهده کنید که زمان تاخیر RDIMM با تنها یک رنک (1Rx8) در واقع بالاتر از دیگر انواع RDIMM و LRDIMM که حجم بیشتری دارند، قید شده. این تاخیر به این خاطر به وجود آمده که حافظه‌های با یک رنک اجازه نمی‌دهند که پردازنده درخواست‌ها را موازی سازی کند. اتفاقی که در مدل‌های Dual-Rank و یا بالاتر به وجود نمی‌آید. البته فاکتورهای بسیار بیشتری برای تاثیرگذاری روی میزان تاخیر حافظه سیستم وجود دارد.

سرعت DIMM

وقتی سرعت DIMM افزایش پیدا می‌کند به تناسب میزان تاخیر نیز کاهش پیدا خواهد کرد. این تاخیر مخصوصا وقتی که حافظه درگیر ارائه داده‌ها برای پردازش است بیشتر قابل ملاحظه است. وقتی حافظه درگیر باشد، بزرگترین فاکتور که باعث افزایش زمان تاخیر می شود، مدت زمانی است که درخواست حافظه در صف انتظار برای اجرا شدن سپری می‌کند. هر چه قدر سرعت DIMM بیشتر باشد، کنترلر حافظه با سرعت بیشتر دستورهای درون صف را پردازش می‌کند. برای مثال وقتی سرعت یک حافظه 2400 MT/s باشد، می‌توان گفت که میزان تاخیر آن نسبت به مدل 2133 MT/s حدود 5 درصد کاهش پیدا می‌کند.

رنک (Ranks)

با در نظر گرفتن یک حافظه DDR4 که از یک نوع DIMM و سرعت هستند، افزایش تعداد رنک به صورت عمومی باعث افزایش میزان تاخیر حافظه در زمان درگیر بودن است. در حالی که تعداد بیشتر رنک قدرت بیشتر را به کنترلر حافظه برای موازی سازی درخواست‌ها می‌دهد و به همین ترتیب میزان صف انتظار نیز برای درخواست‌ها کاهش پیدا می‌کند اما کنترلر باید دستورات بیشتری را نیز تحت نظر قرار دهد. مزیت‌های قدرت بیشتر در موازی سازی در نهایت می‌تواند می‌تواند با چهار رنک تقریبا تمام مشکلات جانبی را برطرف کند. البته در نهایت نتیجه به دست آمده باعث می شود که مدت تاخیر در زمانی که حافظه درگیر است به خصوص در زمان استفاده از دو یا چهار رنک کاهش پیدا کند. در صورتی که تعداد رنک در هر کانال از چهار فراتر رود، میزان تاخیر در زمان درگیر بودن حافظه افزایش پیدا خواهد کرد.

زمان تاخیر CAS

CAS یا Column Address Strobe در واقع نمایانگر زمان پاسخگویی پایه یک DRAM است. این مقدار در واقع نمایانگر سرعت ساعت یک حافظه است که کنترلر باید برای انجام وظایف با آنها هماهنگ شود. زمان تاخیر CAS همیشه در حالت آزاد و درگیر برای پردازش یکی است. میزان کمتر CAS همیشه بهتر است.

بهره برداری

افزایش میزان باس (Bus) حافظه در زمان بهره برداری میزان تاخیر در زمان خواندن حافظه در لایه‌های پایین را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. خواندن و نوشتن دستورهای جداگانه همیشه به صورت یکسان بدون در نظر گرفتن زمان و ترافیک روی باس انجام می‌شود. گرچه افزایش بهره برداری باعث می‌شود زمان تاخیر حافظه سیستم به خاطر صف موجود در کنترلر افزایش پیدا کند. بازده واقعی یک حافظه ثابت باقی خواهد ماند غیر از اینکه کاربر در هر کانال از سه DIMM استفاده کند یا رو به استفاده از حافظه‌های 128 گیگابایتی LRDIMM بیاورد. جدول زیر می‌تواند نمایانگر مدل‌های مختلف استفاده از انواع متنوع حافظه باشد.

2 بهترین حافظه برای سرور، کدام یک بهتر است RDIMM یا LRDIMM ؟

دسترسی به حجم بیشتر حافظه با استفاده از LRDIMM

LRDIMM از بافر حافظه برای یکی کردن بار الکتریکی در رنک‌های مختلف استفاده می‌کند. بدین ترتیب امکان استفاده از هشت رنک روی یک ماژول حافظه DIMM به وجود می‌آید. با استفاده از حافظه‌های LRDIMM کاربر می‌تواند سیستم‌هایی با میزان حافظه رم بسیار بالا به وجود آورد. البته باید در نظر داشته باشید که حافظه‌های LRDIMM توان مصرفی و زمان تاخیر بیشتری نسبت به RDIMM دارند. در جدول زیر می‌توانید افزایش میزان حافظه در زمان استفاده از ماژول‌های LRDIMM را ملاحظه کنید.

3 بهترین حافظه برای سرور، کدام یک بهتر است RDIMM یا LRDIMM ؟

همانطور که مشاهده کردید با استفاده از ماژول‌های LRDIMM امکان استفاده از چهار برابر حافظه بیشتر نسبت به RDIMM وجود دارد.

کدام بهتر است، LRDIMM یا RDIMM ؟

مانند بسیاری از سوالات در که در صنعت فناوری اطلاعات وجود دارند، پاسخ این سوال دقیقا به نوع استفاده مربوط می‌شود. اگر قصد استفاده از ماژول‌هایی را دارید که حداکثر حجم آنها از 32 گیگابایت فراتر نمی‌رود، در 90 درصد اوقات باید از ماژول‌های RDIMM استفاده کنید. (این ماژول‌ها نسبت به LRDIMM ارزان‌تر هستند.) گرچه اگر معماری سرور به ماژول‌های حافظه با حجمی بیشتر از 32 گیگابایت نیاز دارد، LRDIMM انتخابی مناسب خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *