اینتل معماری جدید خود با نام رمز Sunny Cove را معرفی کرد

اینتل معماری جدید خود با نام رمز Sunny Cove را معرفی کرد

آساپردازش: اینتل امروز اولین پردازنده Clean-Slate خود از زمان Nehalem را با نام رمز Sunny Cove معرفی کرد. در یک دهه گذشته همه نه نسل عرضه شده از پردازنده‌های اینتل تحت ساختاری بهبود یافته از Nehalem ساخته شده‌اند و حتی پردازنده‌های سری Coffee Lake نیز بر همین اساس طراحی می‌شدند.

به گزارش آساپردازش، اینتل حالا دوباره دست به طراحی نوین در زمینه Clean-Slate زده است که شباهت زیادی به ویژگی Stars در طراحی Zen از شرکت AMD دارد و حتی کمی شبیه به Bulldozer نیز هست. این معماری جدید به اینتل اجازه می‌دهد که پردازنده‌های ساخته شده تحت این تکنولوژی جدید شاهد افزایش عملکرد فوق‌العاده در زمینه پردازش تک رشته‌ای نسبت به نسل حاضر باشد. در سه نسل گذشته از پردازنده‌های ارائه شده توسط اینتل این میزان تقریبا یکسان بود و شاهد هیچ پیشرفت شگرفی در آن نبودیم. این معماری نه تنها تمام هسته‌ها بلکه کل die را تحت تاثیر قرار خواهد داد. بدین ترتیب باید گفت که می‌توان انتظار داشت که این معماری پایه گذار تمام پردازنده‌های آینده اینتل باشد و حتی محصولاتی مثل iGPU نسل یازدهم را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد. نسل یازدهم iGPU به نظر از نسل چهارم PCIe پشتیبانی کرده و با حافظه DDR5 عرضه خواهد شد.

معماری جدید Sunny Cove از ویژگی‌های سخت‌افزاری جدید مانند AVX-512 نیز پشتیبانی می‌کند و مقیاس پذیری بالایی دارد و می‌تواند در نظر داشت که تعداد هسته‌ها در آن افزایش پیدا کرده و مشکل تاخیر نیز تا حد زیادی کاهش پیدا کند. اولین محصول در نظر گرفته شده که از معماری Sunny Cove استفاده می‌کند برای عرضه در اوایل سال ۲۰۱۹ در نظر گرفته شده است و بر اساس زیرساخت ده نانومتری شرکت اینتل عرضه خواهد شد. اینتل البته در همین جا متوقف نشد و از جایگزین Sunny Cove در آینده با نام Willow Cove پرده برداری کرد که حتی عملکرد پردازش تک رشته‌ای را بیش از پیش افزایش خواهد داد. در واقع می‌توان رابطه Sunny Cove و Willow Cove را به چیزی مثل معماری Zen و Zen+ شرکت AMD تشبیه کرد. اولین پردازنده‌ها بر اساس Willow Cove برای عرضه در سال ۲۰۲۰ آماده می‌شود و به نظر می‌رسد که همچنان بر اساس مدل بهبود یافته معماری ده نانومتری ساخته خواهد شد.

البته اینتل به نظر برنامه‌های بلند مدتی در نظر گرفته و حتی جایگزین Willow Cove را نیز با نام Golden Cove معرفی کرد که برای عرضه در سال ۲۰۲۱ آماده می‌شود. این پردازنده‌ها به احتمال بسیار زیاد بر اساس معماری بسیار بهبود یافته ده نانومتری ساخته خواهند شد یا اینتل تا آن زمان تصمیم به استفاده از معماری هفت نانومتری خواهد گرفت. این پردازنده‌ها نیز عملکرد پردازش تک رشته‌ای را تا حد زیادی افزایش خواهند داد. اینتل در برنامه خود اشاره کرد که قصد دارد در این نسل عملکرد هوش مصنوعی هسته‌ها را بهبود دهد.

 

 

نوشته های مرتبط

تانوما

۲۸

بهمن
گوناگون

همه چیز درباره تانوما: قیمت و آموزش ثبت‌نام اینترنت فیبرنوری مخابرات با سرعت ۱۰۰Mbps

تانوما

شبکه فیبر نوری منازل، به‌تازگی با حضور معاون اول رئیس جمهور کشورمان یعنی آقای اسحاق جهانگیری معرفی شده است. مخابرات، این سرویس را در حال‌حاضر به صورت محدود در برخی از مناطق کشورمان ارائه می‌دهد و آن‌را “تانوما” – تار نوری مخابرات ایران- نامیده است. اما تانوما چیست و چه جزئیاتی را پیرامون این طرح باید بدانید؟

[…]

۲۷

بهمن
سرور و Mainframe

چرا سرورهای HP پیشنهاد مناسبی هستند؟

چرا سرور های Hp ؟

سرورهای HP پرفروش‌ترین سرورهای جهان هستند. در داخل هر کدام از این سرورها، قطعات اصلی مثل رم DDR4، حافظه و منابع تغذیه وجود دارد. این قطعات برای بهترین کارایی در واحدهای کاری مختلف و با قابلیت اطمینان بالا طراحی شده‌اند.

[…]