پردازنده

اینتل رسما پردازنده‌های نسل نهم خود را معرفی کرد

اینتل رسما پردازنده‌های نسل نهم خود را معرفی کرد

آساپردازش: شب گذشته، Anand Srivatsa معاون مدیریت شرکت اینتل در مراسمی رسما پردازنده‌های نسل نهم این شرکت را معرفی کرد. این مراسم که به صورت زنده پخش شد پایانی بر تمام شایعات منتشر شده در چند ماه گذشته در مورد پردازنده‌های این خانواده به خصوص Core i9-9900K بود.

به گزارش آساپردازش، در حالی که معرفی شدن پردازنده‌های نسل نهم شرکت اینتل نکته عجیبی نبود اینتل بالاخره به صورت رسمی اینکار را انجام داد. این نسل با نام رمز Coffee Lake Refresh شناخته خواهد شد و چند نکته کلیدی در مورد آن مورد تایید قرار گرفت. نسل Core i9-9900K اولین پردازنده‌های خانگی اینتل است که دارای سرعت بالا 5 گیگاهرتز خواهند بود و همچنین اولین پردازنده این شرکت است که دارای هشت هسته پردازشی و شانزده رشته است. همچنین با استفاده از تکنولوژی‌های جدید نه تنها این پردازنده‌ها بسیار بهتر از گذشته Overclock خواهند شد بلکه میزان دما نیز بسیار پایین‌تر است.

در نمایش عملکرد پردازنده نسل نهم Core i9-9900K که شب گذشته در برنامه زنده به نمایش درآمد، اینتل سیستم مجهز به این پردازنده را در حالی آزمایش کرد که در حال اجرای دو ماشین مجازی و دو بازی به صورت همزمان بود. این آزمایش به نمایش گذاشت که پردازنده مذکور قابلیت اجرای چند بازی به صورت همزمان دارد و در کنار آن قدرت باقی مانده می‌تواند به استریم کردن نیز مشغول شود. البته این کار به هیچوجه در هیچ سیستمی بهینه نیست اما قدرت پردازش همزمان این پردازنده گران قیمت را به خوبی نمایش داد. در حالی که اطلاعات بیشتری در این زمینه ارائه نشده است اما اینتل مدعی شده که آنها 19 بازی روز را آزمایش کردند و Core i9-9900K در هر حالتی  بهتر از محصولات AMD عمل کرده است. البته با توجه به سرعت بالای 5 گیگاهرتزی می‌شد انتظار چنین عملکردی را نیز از این محصول داشت.

در حالت کلی همانطور که اشاره شد 9900K دارای هشت هسته و شانزده رشته خواهد بود. سرعت پایه این پردازنده 3.6 گیگاهرتز در نظر گرفته شده و این سرعت در حالت Boost به 5 گیگاهرتز می‌رسد. پردازنده مدل بعدی Core i7-9700K خواهد بود صرفا دارای هشت هسته و هشت رشته خواهد بود که انتخابی مناسب از لحاظ مالی برای بسیاری از کاربران است. این پردازنده از لحاظ سرعت مشابه بالاترین مدل عمل خواهد کرد اما Boost در آن به 4.9 گیگاهرتز محدود شده. مدل بعدی نیز در این خانواده Core i5-9600K است که دارای شش هسته و رشته است و در آن Hyper-Threading نیز غیرفعال شده است. این محصول دارای سرعت پایه 3.7 گیگاهرتز است اما در حالت بوست این مقدار تنها به 4.6 گیگاهرتز خواهد رسید. همه این مدل‌ها دارای حافظه کش L2 به میزان 256 کیلوبایت هستند اما حافظه کش L3 در آنها متفاوت است. مدل Core i9-9900K دارای 16 مگابایت حافظه کش L3 است و این مقدار در مدل Core i7-9700K به 12 مگابایت و در مدل Core i5-9600K به 9 مگابایت کاهش پیدا خواهد کرد. نکته جالب در مورد این سه مدل معرفی شده توان مصرفی یکسان آنهاست. هر سه مدل دارای توان مصرف انرژی 95 وات هستند و می‌توانند از 16 خط PCIe پشتیبانی کنند. اینتل همچنین اعلام کرد که چیپ گرافیکی ادغام شده روی هر سه پردازنده همان مدل GT2 خواهد بود که در پردازنده‌های نسل هشتم نیز استفاده شده و در این مورد شاهد پیشرفت نیستیم.

در حالی که مادربرد‌های مجهز به چیپست Z390 در حال انتشار در بازار هستند باید گفت که Coffee Lake Refresh همچنان از چیپست قدیمی‌تر Z370 نیز پشتیبانی می‌کند. بدین ترتیب اگر دوست دارید از پردازنده‌های نسل نهم استفاده کنید و مادربرد شما از چیپست Z370 پشتیبانی می‌کند نیاز به خرید برد جدید نیست و صرفا باید بایوس را برای پشتیبانی از پردازنده‌های نسل نهم به‌روزرسانی کنید.

بر اساس اعلام اینتل هر سه محصول معرفی شده روز 19 اکتبر (27 مهر) به بازار جهانی عرضه خواهند شد. همچنین قیمت Core i9-9900K حدود 490 دلار، Core i7-9700K نزدیک به 375 دلار و Core i5-9600K حدود 260 دلار تعین شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *