گوناگون

ایرانی های معترض به سیاست های اپل دست به کار شدند!

در هفته ی گذشته شرکت اپل برخی از اپلیکیشن های ایرانی را از app Store حذف کرده و اعلام کرد که به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران، این تصمیم گرفته شده است. این حرکت با انتقادات وزیر ارتباطات ایران مواجه شد و موجب واکنش میان توسعه دهندگان iOS در ایران شده است که در ماه های اخیر با محدودیت های فزاینده ای مواجه هستند. در روز پنج شنبه اپلیکیشن Snapp که نسخه ایرانی Uber است، دارای بیش از صد هزار راننده است و در 5 شهر بزرگ کشور توسعه یافته است را از app store حذف کرده است. همچنین DelionFoods و Digikala نیز جز اپلیکیشن های حذف شده هستند که کاربران زیادی را در کشورمان دارا هستند. این شرکت همچنین مانع توسعه دهندگان از به روز رسانی برنامه های خود شده است و نکته ی جالب توجه این است که اپل هیچ فروشگاه رسمی در ایران ندارد ولی طرفداران زیادی را در ایران بدست آورده است. در پی این اتفاق، تا کنون بیش از 8 هزار نفر از کاربران و توسعه دهندگان به امضای نامه اینترنتی اعتراض به حذف اپلیکیشن های ایرانی از app store شرکت اپل پرداختند. در ادامه متن این طومار را قرار خواهیم داد.

آقای کوک عزیز
مدیرعامل شرکت اپل

ما این تقاضا را از ایران برای شما ارسال می‌کنیم. کشوری که محصولات اپل توسط 6 میلیون نفر مورد استفاده قرار می‌گیرند. بیش از 11% از گوشی‌های هوشمند مورد استفاده در ایران آیفون هست و این موضوع ایران را به یکی از بزرگترین بازارهای اپل در منطقه خاورمیانه تبدیل کرده است. کشوری که میانگین درآمد ماهانه حدود 470 دلار است و مردم برای خرید یک گوشی نو آیفون 850 دلار می‌پردازند.

وجود صدها برنامه نویس مستعد iOS در ایران باعث شده که اپلیکیشن‌های موفق زیادی در اپ‌استور قرار بگیرند اما متاسفانه ما همیشه با مشکلات جدی در استفاده از اپلیکیشن‌های بین المللی و حتی داخلی از طریق اپ‌استور روبر هستیم. ارور 1009 یکی از شناخته شده ترین این مشکلات است که مدت‌هاست باعث آزار کاربران ایرانی شده است که اغلب از هرگونه فعالیت کاربران ایرانی جلوگیری می‌کند. اما اخیراً اقدامات غیر دوستانه اپل وارد مرحله جدیدی شده است و صاحبان اپلیکیشن‌های ایرانی با پیامی با شرح زیر روبرو شده‌اند:

“متاسفانه ما قادر به قرار دادن اپلیکیشن شما در اپ‌استور نیستیم. تحت قوانین تحریم ایالات متحده اپ‌استور نمی‌تواند میزبانی، توزیع و یا انجام کسب و کار با برنامه‌ها یا توسعه دهندگان متصل به کشورهای ممنوعه داشته باشد.

این حوزه قانون پیچیده و دائما در حال تغییر است. اگر محدودیت های موجود تغییر کند، شما را تشویق می کنیم تا برنامه خود را برای ورود به اپ‌ استور مجدد ارسال کنید.”

بر اساس این قانون جدید تعداد زیادی از استارتاپ‌های معروف ایران درحال حذف از اپ‌استور هستند. دیجی‌کالا و اسنپ مثال‌هایی از این استارتاپ‌ها هستند. دیجی‌کالا، بزرگترین فروشگاه آنلاین ایران با میلیون‌ها کاربر و اسنپ نسخه ایرانی اوبر با بیش از صد هزار راننده در 5 شهر بزرگ کشور.  این موضوع تاثیر زیادی برروی اکوسیستم و اقتصاد استارتاپ‌ها می‌گذارد. ازیک سو درحال از دست دادن اپلیکیشن‌های مورد نیازمان هستیم و از سوی دیگر این موضوع می‌تواند باعث از دست رفتن تعداد زیادی شغل شود.

امروز دنیای دیجیتال دیگر محدود به ارتباط تعداد محدودی کامپیوتر نیست. تکنولوژی در همه جا هست و ما مردم ایران باور داریم که روح تکنولوژی فراتر از قوانین جهان است. دهکده جهانی چشم‌اندازی بود که بوسیله چیزی بجز تکنولوژی به‌وجود نیامد و اپل همیشه در خط مقدم این جهانی سازی بوده است. شگفت‌آور است اپل امروز مشغول مرز کشی در دسترسی به یکی از تکنولوژی‌هایی است که بیشترین استفاده‌ را در دنیا دارد. آقای کوک ما از شما می‌خواهیم که حقوق مشتریان اپل در ایران را به رسمیت بشناسید. لطفاً به حذف شدن اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ‌استور خاتمه دهید و دسترسی ما به پلتفرم اپل برای استفاده از سرویس‌هایی که توسط مردم دنیا برای مردم دنیا ساخته شده‌اند به حالت عادی باز گردانید.

 با احترام
ساکنان ایرانی دهکده جهانی

رونوشت: محمد جواد ظریف – وزیر امور خارجه ایران

اگر تحریم ها ادامه پیدا کند قطعاً این کمپانی کاربران ایرانی خود را از دست خواهد داد و ضرری برای اپل خواهد بود؛ چه بسا شاید بهتر باشد که مردم کشورمان نیز شرکت اپل را تحریم کرده و از خرید این محصولات خودداری نمایند و با این تصمیم اعتراضشان را به گوش این شرکت برسانند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *