پردازنده

افزایش قیمت غیر منتظره Core i7-8700K

افزایش قیمت غیر منتظره Core i7-8700K

آساپردازش: پردازنده قدرتمند و البته میان رده نسل حاضر اینتل یعنی Core i7-8700K که مدت‌هاست در بازار حضور دارد امروز در بازار آمریکای شمالی با قیمت 400 دلار به فروش می‌رسد! این در حالی است که قیمت اولیه عرضه آن در بازار 359 دلار بود.

به گزارش آساپردازش، این اتفاق در حالی رخ داده که رقیب قدرمند این پردازنده یعنی AMD Ryzen 7 2700X تنها با قیمت 319 دلار به فروش می‌رسد. قیمت پردازنده‌های نسل هشتم اینتل به صورت محسوس در حال افزایش است و گزارش‌ها حاکی از این است که اینتل با کمبود منابع روبرو شده است. اینتل برای دفاع از عملکرد خود اشاره کرده که افزایش قیمت به خاطر به وجود آمدن موج جدیدی از درخواست برای خرید است نه به خاطر کمبود تولید. روز گذشته اخباری در مورد افزایش بودجه تولید اینتل با ارزش یک میلیارد دلار در سال جاری منتشر شده بود تا آنها بتوانند تولید خود را تا حد قابل توجهی در شرایط حساس موجود در بازار افزایش دهند.

این افزایش قیمت تنها مربوط به Core i7-8700K نبوده است. به عنوان مثال i5-8600 نسخه معمولی که در زمان عرضه 184 دلار قیمت داشت حالا با قیمت 225 دلار به فروش می‌رسد. پردازنده i5-8600K نیز در حال حاضر با قیمت بسیار بالای 300 دلار در بازار عرضه می‌شود. در سمت مقابل نه تنها قیمت پردازنده‌های جدید AMD ثابت باقی مانده بلکه در اکثر مواقع بسیار پایین تر از رقیب‌های مشابه در بین محصولات اینتل است. باید دید که اینتل برای مقابله با چنین مشکلاتی در مقطع حساس کنونی چه تصمیمی را اتخاذ می‌کند. آنها در حال حاضر در طراحی معماری ده نانومتری بسیار عقب‌تر از AMD هستند. در حالی که اینتل حتی نتوانسته پردازنده‌های ده نانومتری خود را به بازار عرضه کند بلکه انتشار آن را به سال آینده میلادی موکول کرده. در سمت مقابل AMD قصد دارد پردازنده‌های 7 نانومتری خود در انتهای سال آینده میلادی به بازار عرضه کند. کمبود محصولات اینتل، عقب افتادگی آنها از لحاظ استفاده از تکنولوژی‌های جدید نسبت به AMD می‌تواند سلطه آنها را در بازار به خصوص در قسمت سرور کاهش دهد و این چیزی نیست که مدیریت این شرکت بتواند به راحتی با آن کنار آید. در این میان نیز اینتل عرضه پردازنده‌های نسل نهمی خود را در آینده نزدیک آغاز خواهد کرد و باید دید که آیا آنها می‌توانند عرضه و تقاضا را به خوبی مدیریت کنند و از افزایش بیشتر قیمت‌ها جلوگیری کنند یا خیر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *