افزایش قیمت غیر منتظره Core i7-8700K

افزایش قیمت غیر منتظره Core i7-8700K

آساپردازش: پردازنده قدرتمند و البته میان رده نسل حاضر اینتل یعنی Core i7-8700K که مدت‌هاست در بازار حضور دارد امروز در بازار آمریکای شمالی با قیمت ۴۰۰ دلار به فروش می‌رسد! این در حالی است که قیمت اولیه عرضه آن در بازار ۳۵۹ دلار بود.

به گزارش آساپردازش، این اتفاق در حالی رخ داده که رقیب قدرمند این پردازنده یعنی AMD Ryzen 7 2700X تنها با قیمت ۳۱۹ دلار به فروش می‌رسد. قیمت پردازنده‌های نسل هشتم اینتل به صورت محسوس در حال افزایش است و گزارش‌ها حاکی از این است که اینتل با کمبود منابع روبرو شده است. اینتل برای دفاع از عملکرد خود اشاره کرده که افزایش قیمت به خاطر به وجود آمدن موج جدیدی از درخواست برای خرید است نه به خاطر کمبود تولید. روز گذشته اخباری در مورد افزایش بودجه تولید اینتل با ارزش یک میلیارد دلار در سال جاری منتشر شده بود تا آنها بتوانند تولید خود را تا حد قابل توجهی در شرایط حساس موجود در بازار افزایش دهند.

این افزایش قیمت تنها مربوط به Core i7-8700K نبوده است. به عنوان مثال i5-8600 نسخه معمولی که در زمان عرضه ۱۸۴ دلار قیمت داشت حالا با قیمت ۲۲۵ دلار به فروش می‌رسد. پردازنده i5-8600K نیز در حال حاضر با قیمت بسیار بالای ۳۰۰ دلار در بازار عرضه می‌شود. در سمت مقابل نه تنها قیمت پردازنده‌های جدید AMD ثابت باقی مانده بلکه در اکثر مواقع بسیار پایین تر از رقیب‌های مشابه در بین محصولات اینتل است. باید دید که اینتل برای مقابله با چنین مشکلاتی در مقطع حساس کنونی چه تصمیمی را اتخاذ می‌کند. آنها در حال حاضر در طراحی معماری ده نانومتری بسیار عقب‌تر از AMD هستند. در حالی که اینتل حتی نتوانسته پردازنده‌های ده نانومتری خود را به بازار عرضه کند بلکه انتشار آن را به سال آینده میلادی موکول کرده. در سمت مقابل AMD قصد دارد پردازنده‌های ۷ نانومتری خود در انتهای سال آینده میلادی به بازار عرضه کند. کمبود محصولات اینتل، عقب افتادگی آنها از لحاظ استفاده از تکنولوژی‌های جدید نسبت به AMD می‌تواند سلطه آنها را در بازار به خصوص در قسمت سرور کاهش دهد و این چیزی نیست که مدیریت این شرکت بتواند به راحتی با آن کنار آید. در این میان نیز اینتل عرضه پردازنده‌های نسل نهمی خود را در آینده نزدیک آغاز خواهد کرد و باید دید که آیا آنها می‌توانند عرضه و تقاضا را به خوبی مدیریت کنند و از افزایش بیشتر قیمت‌ها جلوگیری کنند یا خیر؟

نوشته های مرتبط

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

۲۲

تیر
شبکه ، ارتباطات و انتقال اطلاعات

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

(ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا)

در این مقاله سعی می کنیم که توجه خود را از مسایل متفرقه به موضوع اصلی(یعنی همان شبکه های کامپیوتری) معطوف کنیم.هیچ طبقه بندی پذیرفته شده ای که در بر گیرنده تمام انواع شبکه های کامپیوتری باشد وجود ندارد.امروزه دو تکنولوژی انتقال بیش از همه گسترش یافته و فراگیر هستند : […]

۲۱

تیر
سرور و Mainframe

آشنایی با سرور HP نسل جدید HP – G10

آشنایی با سرور HP نسل جدید HP – G10

بسیاری از سازمان ها به دنبال یک سرور HP بسیار کارآمدی هستند که به راحتی بتوانند برای پایگاه داده ، استوریج و برنامه های گرافیکی حجیم مورد استفاده قرار دهند. […]