افزایش عملکرد 47 درصدی با قابلیت Dynamic Local Mode پردازنده‌های جدید Threadripper

افزایش عملکرد ۴۷ درصدی با قابلیت Dynamic Local Mode پردازنده‌های جدید Threadripper

آساپردازش: شرکت AMD به تازگی بلاگی را منتشر کرده که در آن جزئیات جدید از قابلیت Dynamic Local Mode پردازنده‌های جدید Threadripper توضیح داده شدند. این ویژگی جدید باعث افزایش عملکرد این محصولات خواهد شد.

به گزارش آساپردازش، پردازنده‌های نسل جدید Threadripper از چهار die استفاده می‌کنند که البته دو عدد از آنها به صورت مستقیم به حافظه رم دسترسی خواهند داشت. دو die باقی مانده از طریق Infinity Fabric به صورت شانسی به حافظه دسترسی خواهند داشت که البته میزان تاخیر بسیار زیادی دارند. بسیاری از برنامه‌های سنگین قدرت این را دارند که پردازش خود را درون حافظه کش انجام بدهند. برخی دیگر از برنامه‌ها مانند بازی‌های کامپیوتری می‌توانند قدرت مورد نیاز برای پردازش را بین هسته‌های مختلف تقسیم کنند و همین فرآیند باعث به وجود آمدن تاخیر در عملکرد می‌شود.

از مفهوم استفاده پردازنده از راه‌های مختلف برای رسیدن به حافظه با نام NUMA (Non-Uniform Memory Access) یاد می‌شود. در حالی که ممکن است نرم‌افزاری با استفاده از پیدا کردن تنظیمات NUMA بتواند رشته ها را با هسته ایده‌آل متصل کند اما بسیاری از نرم‌افزارها در حال حاضر از NUMA استفاده نمی‌کنند و سرعت رشد این تکنولوژی نیز بسیار پایین است. دلیل اصلی آن نیز استفاده کم سیستم‌های مختلف از این تکنولوژی است. در پردازنده‌های ThreadRipper از Ryzen Master استفاده شده است. این سیستم به صورت آزادانه میان Local Memory Access و یا Distributed Memory Access استفاده می‌کند. مورد دوم معمولا به صورت پیش فرض در این پردازنده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که باعث شده سرعت محاسبه افزایش پیدا کند. Local Mode البته برای استفاده در بازی‌ها بسیار بهتر عمل می‌کند. باید گفت که انتخاب بین هر مدل نیازمند راه اندازی مجدد سیستم است که یکی از نقاط ضعف بزرگ این تکنولوژی به حساب می‌آید.

تکنولوژی جدید Dynamic Local Mode شرکت AMD به دنبال این است که با معرفی مدل‌های جدید از نظارت روی برنامه‌ها، مشکلات اصلی این سیستم و ضعف‌های آن را برطرف کند. بدین ترتیب با نظارت روی تمام برنامه‌ها و میزان استفاده از قدرت پردازنده، این تکنولوژی می‌تواند برنامه‌های سنگین را به سمت هسته‌های پردازشی هدایت کند که دسترسی مستقیم به حافظه سیستم دارند. در سمت مقابل نیز برنامه‌هایی با پردازش سبک‌تر به سمت هسته‌های پردازشی هدایت می‌شوند که دسترسی مستقیم به حافظه ندارند چون انجام کار‌های آن به سرعت بالا نیاز ندارد. به‌روزرسانی برای بهره‌برداری از این قابلیت در روز ۲۹ اکتبر در Ryzen Master همزمان با عرضه دو پردازنده جدید ThreadRipper انجام خواهد شد. این ویژگی به صورت خودکار بعد از به‌روزرسانی فعال می‌شود و برای غیر فعال کردن آن باید به صورت دستی در تنظیمات گزینه مورد نظر را انتخاب کنید. AMD قصد دارد تا کاربران بیشتری به صورت پیش فرض از این قابلیت استفاده کنند و به همین خاطر به زودی شاهد ارائه پیش‌فرض Dynamic Local Mode روی درایور‌های چیپست این شرکت خواهیم بود.

نوشته های مرتبط

تانوما

۲۸

بهمن
گوناگون

همه چیز درباره تانوما: قیمت و آموزش ثبت‌نام اینترنت فیبرنوری مخابرات با سرعت ۱۰۰Mbps

تانوما

شبکه فیبر نوری منازل، به‌تازگی با حضور معاون اول رئیس جمهور کشورمان یعنی آقای اسحاق جهانگیری معرفی شده است. مخابرات، این سرویس را در حال‌حاضر به صورت محدود در برخی از مناطق کشورمان ارائه می‌دهد و آن‌را “تانوما” – تار نوری مخابرات ایران- نامیده است. اما تانوما چیست و چه جزئیاتی را پیرامون این طرح باید بدانید؟

[…]

۲۷

بهمن
سرور و Mainframe

چرا سرورهای HP پیشنهاد مناسبی هستند؟

چرا سرور های Hp ؟

سرورهای HP پرفروش‌ترین سرورهای جهان هستند. در داخل هر کدام از این سرورها، قطعات اصلی مثل رم DDR4، حافظه و منابع تغذیه وجود دارد. این قطعات برای بهترین کارایی در واحدهای کاری مختلف و با قابلیت اطمینان بالا طراحی شده‌اند.

[…]