گوناگون

استاندارد USB 3.2 رسماً معرفی شد؛

usb connectors dyn fullviewsize 1 استاندارد USB 3.2 رسماً معرفی شد؛

اتحادیه به‌کارگیرندگان USB (به اختصار USB-IF) رسماً استاندارد USB 3.2 را با توانایی ارائه سرعت انتقال 2 گیگابایت بر ثانیه معرفی کرد.

آنچه که این استاندارد جدید به ارمغان می‌آورد، پشتیبانی از عملیات چند خطی یا چند بانده (multi-lane) از طریق کابل‌های USB  نوع C موجود برای ارائه نرخ تبادل 2 گیگابایت بر ثانیه (16 گیگابیت بر ثانیه) است. ماه ژوئیه بود خبر از اعلام مشخصات استاندارد جدید USB 3.2 دادیم که می‌توانست پهنای باند USB نوع C را دو برابر افزایش دهد، حالا این کار ممکن شده است. اصلی‌ترین تغییر USB 3.2 تبدیل کردن کابل‌های USB نوع C موجود به یک راهکار چند خطی با برخورداری از بیش از یک خط ارتباطی است. نسخه‌های فعلی USB  همگی یک راهکار تک خطی هستند. در حقیقت این استاندارد جدید از سیم های اضافی موجود در کابل های USB نوع C برای ارتباط دو طرفه بهره می گیرد.

ویژگی‌های کلیدی USB 3.2:

  •     عملیات دو خطی با استفاده از کابل‌های USB نوع C موجود
  •     تداوم استفاده از نرخ داده لایه فیزیکی SuperSpeed USB و تکنیک‌های رمزنگاری موجود
  •     به‌روزرسانی جزئی در مشخصات هاب برای پشتیبانی از افزایش کارایی و اطمینان از امکان سویچ آسان میان حالت تک و دو خطی (برای پشتیبانی از نسل های پیشین)

درست همان‌طور که با معرفی هر استاندارد تازه‌ای شاهد آن هستیم، USB 3.2 نیز به دستگاه‌های سازگار با خود نیاز دارد، با این حال به کابل یا درگاه جدید نیاز نیست و می‌توان از کابل‌های USB نوع C فعلی منطبق بر استاندارد +SuperSpeed با پهنای باند 10 گیگابیت بر ثانیه استفاده کرد.

با نهایی شدن مشخصات استاندارد USB 3.2، حالا باید منتظر به‌کارگیری این استاندارد از سوی سازندگان تراشه‌های کنترلر و عرضه وسایل جدید مجهز درگاه های سازگار با آن ماند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *