آساپردازش: در طی یک سال و نیم آینده، مرکز فناوری اطلاعات و دانش کشور فنلاند یک ابرکامپیوتر را در دو فاز خریداری خواهد کرد. فاز دوم این ابرکامپیوتر بر اساس پردازنده‌های جدید AMD EPYC Rome ساخته خواهد شد که از معماری هفت نانومتری استفاده می‌کند.

به گزارش آساپردازش، فاز اول این ابر کامپیوتر از پردازنده‌های اینتل Cascade Lake Xeon استفاده می‌کند که از لحاظ تئوری قدرت پردازش دو پتافلاپس را خواهد داشت. در عین حال هر node از این کامپیوتر دارای 96 گیگابایت الی 1.5 ترابایت حافظه رم خواهد بود. فاز ابتدایی برای پژوهش در مورد هوش مصنوعی  مورد استفاده قرار می‌گیرد و از چهار node پردازنده گرافیکی Nvidia V100 NVLinked استفاده خواهد کرد. بدین ترتیب مقدار قدرت پردازش 2.5 پتافلاپس خواهد بود. فاز ابتدایی با استفاده از این سخت‌افزار در تابستان 2019 راه اندازی خواهد شد.

اما از جایی این ابرکامپیوتر بسیار جالب به نظر خواهد رسید که فاز دوم پیاده سازی آغاز می شود که تا بهار 2020 به طول خواهد انجامید. BullSequana XH2000 در واقع ابرکامپیوتری است که شامل پردازنده های جدید AMD EPYC Rome خواهد بود. تعداد پردازنده‌های استفاده شده به حدی است که تعداد هسته‌های پردازشی به دویست هزار عدد خواهد رسید! استفاده از این مقدار هسته پردازشی نیاز به بهره برداری از مقدار بسیار زیادی حافظه رم دارد. هر node از فاز دوم این ابر کامپیوتر از 256 گیگابایت حافظه رم استفاده خواهد کرد. بر اساس اطلاعات عرضه شده بعد از پیاده سازی فاز دوم حداکثر قدرت پردازشی به 6.4 پتافلاپس خواهد رسید! با توجه به قرارداد امضا شده به نظر می‌رسد که پردازنده‌های AMD EPYC بالاخره می‌توانند به سهم مناسبی از بازار سرور و دیتاسنتر دست پیدا کنند. بازاری که بیش از یک دهه است به صورت کامل در اختیار اینتل قرار دارد.

وقتی هر دو فاز طراحی و پیاده سازی این ابرکامپیوتر پیاده سازی شود، قدرت پردازشی کل آن به چیزی حدود 11 پتافلاپس می‌رسد. از لحاظ تئوری این مقدار چیزی بیش از پنج برابر از قدرتمند‌ترین ابر کامپیوتر فعلی فنلاند بیشتر است. این کامپیوتر توسط بیش از چندین مرجع مختلف مانند دانشگاه ها برای کار‌های مختلف مثل مطالعات هوا و فضا، تولید دارو‌های جدید، تکنولوژی نانو و هوش مصنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با همه این اوصاف قدرت بسیار زیاد با قیمت پایین همراه نیست. فنلاند برای سرمایه گذاری روی این پروژه 41 میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده است تا زیرساخت ابر کامپیوتر‌های خود را به روزرسانی کند.