بیت کوین

آیا تمام دارک وب با بیت کوین کار می‌کند؟

طبق تحقیقات اخیر بنیاد Recorded Future، استفاده از بیت کوین به عنوان ارز شماره یک دارک نت روز‌ به روز کمرنگ تر می‌شود. این بنیاد اینترنتی بزرگ، ۱۵۰ مورد از فعال ترین انجمن‌ها، فروشگاه‌ها و ارائه دهندگان خدمات غیرقانونی را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد و به نتیجه ای غیرمنتظره رسید.

اقتصاد دارک نت

.

.

دارک نت اینترنتی است که از پروتکل و پورت‌های غیرمعمول به منظور محافظت از هویت دیجیتالی کاربران استفاده می‌کند. برای اتصال به دارک نت نیاز به مرورگرهای مخصوص است، که محبوب ترینشان TOR نام دارد. یکی از اهداف اصلی استفاده از دارک نت جلوگیری از افشا و ردیابی اطلاعات فرستنده و گیرنده اطلاعات است. به دلیل این حریم خصوصی بالا، دارک نت به فروشگاه‌های عجیبش معروف است. فروشگاه‌هایی مانند SilkRoad یا جاده ابریشم که در آن کاربران می‌توانند انواع کالاهای عجیب قانونی و غیرقانونی را خریداری یا مبادله کنند. با وجود اینکه دارک نت کاربردهای مثبتی هم دارد اما از آن به عنوان اینترنت قانون‌شکنان یاد می‌شود. دارک وب به سایت ها و صفحات وبی گفته می‌شود که روی دارک نت فعالیت می‌کنند.

.

یک شبکه ضعیف
در اواسط سال ۲۰۱۶، طی بررسی که بنیاد Recorded Future روی ۱۵۰ گروه بزرگ در دارک نت انجام داد، نگرانی‌های زیادی در رابطه با عملکرد و قابل استفاده بودن بیت کوین در اقتصاد این شبکه وجود داشت. اگرچه در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ با توجه به افزایش محبوبیت بیت کوین، کاربرد بیت کوین هم در شبکه دارک نت بیشتر شد اما در دسامبر ۲۰۱۷، شلوغی بی‌سابقه شبکه بیت کوین، جریان را تغییر داد. در تاریخ ۲۳ دسامبر ۲۰۱۷ کارمزد شبکه بیت کوین به بالاترین حد خود یعنی ۵۲ دلار رسید.

طبق تحقیقات بنیاد Recorded Future، میانگین مبلغ تراکنش‌ها در دارک نت بین ۵۰ تا ۳۰۰ دلار است. اگر فردی در ۲۳ دسامبر ۲۰۱۷ سعی در خرید کالا با بیت کوین می‌نمود چه بسا هزینه تراکنش از مبلغ کالا بیشتر می‌شد. یکی از اعضای انجمن های دارک نت،‌ پستی با مضمون زیر در انجمن منتشر کرد:

معنی این اتفاقات را نمی‌فهمم. با وجود اینکه من هزینه زیادی برای تراکنش پرداخت کردم ولی تراکنش های من نزدیک به سه روز است که در حال پردازش هستند. کسب و کار من در این چند روز فلج شده. فروشندگان گرامی، لطفا گزینه های پرداخت دیگری را جایگزین کنید. تا کریسمس بیشتر صبر نخواهم کرد.

.

معجزه کریسمس

.

.

صف شلوغ بیت کوین برای فرامجازی هایی که در دارک نت زندگی خود را می‌گذراندند، قابل تحمل نبود. تراکنش های در صف بعضی اوقات چند روز تا تایید زمان می‌برد. همچنین برای مقابله با حملات دوبار خرچ کردن، اکثر فروشندگان حداقل سه تایید (Confirm) را برای برقراری معامله ضروری می‌دانستند. از این رو افرادی مانند کاربری که از آن گفتیم، در کسب و کارشان به مشکل خورده بودند.

در کریسمس اوضاع کمی تغییر کرد. گزینه های پرداخت دیگر جایگزین شدند. طبق این تحقیق ۳۰ درصد از فروشندگان لایت کوین را پذیرفتند و ۲۰ درصد هم دش را به عنوان روش پرداخت قبول کردند.

سایر مطالعات در دارک نت
در سال ۲۰۱۶، اقتصاددان مطرح، تور دیمیستر (Tuur Demeester)، تحقیقش را برای جواب به سوالات زیادی در رابطه با اقتصاد دارک نت شروع کرد: چند درصد از معاملات با بیت کوین انجام می‌شود؟ آیا ارز مخفی برای اینکار وجود دارد؟ چه حجمی از بیت کوین در دارک نت قراردارد؟
او هرگز به پاسخی درست نرسید.

پیش از تلاش دیمیستر، بنیاد Digital Citizens Alliance در آگوست ۲۰۱۴ جدولی از تعداد لیست مواد مخدر در دارک نت منتشر کرد اما هیچ جزئیاتی از قیمت، حجم معاملات و روش های پرداخت در آن وجود ندارد.

.

.

علاوه بر این، دکترنیکلاس کریستین، استاد پژوهشی دانشکده علوم رایانه و مهندسی دانشگاه کارنگی ملون (CMU) همراه با دکتر کایل سسکا از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ در رابطه با اقتصاد دارک نت مطالعاتی را انجام دادند.

وقتی SilkRoad در اکتبر ۲۰۱۳ تعطیل شد، کریستین و سسکا به این نتیجه رسیدند که جلوگیری از سیلک رود باعث رشد تصاعدی بازارهای کوچک در دارک نت شده است. کریستین و سسکا به منظور محاسبه رشد فروشگاه‌های ناشناس دارک نت، تحقیقی درازمدت روی ۱۶ فروشگاه مختلف انجام دادند. تحقیقات آن‌ها شامل نوع کالاهای فروخته شده، نوع سیستم جلوگیری از تقلب، قوانین سایت ها و مسائل رقابتی میشد. این دو نیز جزئیات دقیقی از حجم معاملات یا روش های پرداخت ارائه ندادند.

روش های پرداخت در حال تکامل هستند
در بخشی دیگر از مطالعه Recorded Futures آمده است که فروشندگان سعی در تکامل روش های پرداخت دارند. اگر چه روش های پرداختی مانند لایت کوین و دش در حال محبوبیت هستند اما بیت کوین هنوز جایگاه اش را در دارک نت از دست نداده است. همچنین با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال، خطر باج افزارها مخصوصا در دارک نت روز به روز بیشتر می‌شود.

منبع

نوشته های مرتبط

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

04

اردیبهشت
سرور و Mainframe

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور های HPE پرفروش‌ ترین مدل سرور در ایران و کل دنیا هستند، و باز هم HPE جدیدترین سرور خود را با نام HPE DL380 Gen10 PLUS میباشد را معرفی و به بازار دنیا روانه کرد تا بالاترین جایگاه را در میان دیتاسنتر ها کسب نماید .

در سرورهای نسل 10 با داشتن ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های به‌روز و جدید در زمینه سخت افزار و نرم افزار، قادر به ارایه کارایی، توسعه پذیری و امنیت در سطح بسیار بالا است و در پردازش‌های سنگین و دیتاسنتر، HPC ، مجازی سازی ، گرافیک و رندرینگ در سطح حرفه‌ای ، شبیه سازی و مدل سازی ، کاربرد دارد. […]

iLO Amplifier Pack

11

بهمن
نرم افزار و سیستم عامل

نرم افزار HPE iLO Amplifier Pack چیست؟

نرم افزار iLO Amplifier Pack یک ابزار مدیریت به روزرسانی است که کاربران سرور اچ پی HPE SERVER GEN8/9/10 را قادر می سازد تا سریعتر به روزرسانی خود را انجام داده و سیستم عامل و بروزرسانی های درایور را به صورت خودکار انجام دهند. […]

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

10

بهمن
شبکه ، ارتباطات و انتقال اطلاعات

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

(ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا)

در این مقاله سعی می کنیم که توجه خود را از مسایل متفرقه به موضوع اصلی(یعنی همان شبکه های کامپیوتری) معطوف کنیم.هیچ طبقه بندی پذیرفته شده ای که در بر گیرنده تمام انواع شبکه های کامپیوتری باشد وجود ندارد.امروزه دو تکنولوژی انتقال بیش از همه گسترش یافته و فراگیر هستند : […]