آموزش مرحله به مرحله نصب و تنظیمات VMware ESXi 6

امروز می خواهیم برای کاربران عزیز آموزش نصب مرحله به مرحله VMware ESXi 6 را قرار بدهیم.

VMware ESXi 6 هم مثل نسخه های قبلی به راحتی نصب می شود و مثل همیشه یک محصول عالی از غول مجازی سازی VMware می باشد.

.
خوب میریم سراغ آموزش نصب VMware ESXi 6

.
1- بعد از دانلود VMware ESXi 6 فایل ISO را بر روی یک DVD رایت و به صورت بوت نصب می کنیم و یا اگر قرار است در Kvm یا iLo نصب کنیم لازم به رایت نمی باشد و با همان فایل ISO قابل نصب است.

2- حال بعد از قرار دادن ISO یا DVD در سرور، سیستم را ری استارت می کنیم تا به صفحه زیر برسیم.

.

.

3- صبر میکنیم تا سیستم کار خودش را انجام دهد.

.

.

.

4- برای ادامه اینتر می کنیم (بر روی Continue)

.

.

5- برای اینکه بتوانید این محصول را نصب کنید باید توافق نامه این شرکت را بپزیرید. F11 را انتخاب کنید.

.

.

.

6- در این مرحله باید هاردی که قرار است ESXi 6 بر روی آن نصب شود را انتخاب نمایید.

توجه داشته باشید که هاردی را که انتخاب می کنید برای نصب مجازی ساز کاملا فرمت خواهد شد.

.

.

7- زبان مجازی ساز خود را انتخاب می کنید و اینتر را می زنید.

.

.

8- در این مرحله پسورد Root و اصلی سرور ESXi 6 خود را انتخاب نمایید و سپس اینتر نمایید.

.

.

.

9- در این مرحله با زدن دکمه F11 شما تایید می کنید که می خواهید ESXi 6 را نصب نمایید و سپس ESXi 6 نصب می شود.

.

.

.

10- اگر همه چیز به صورت کامل انجام شود و در زمان نصب به هارد و یا سخت افزاری اشکال نگیرد به صفحه زیر می رسید که از شما میخواهد تا سیستم را ری استارت کند.

.

.

.

با دیدن صفحه پایین شما موفق شده اید که آخرین نسخه مجازی ساز ESXi 6 را نصب کنید.

بعد از مشاهده این صفحه می توانید با آی پی که مشاهده می کنید و با نام کاربری root و پسورد که وارد کردید با استفاده از نسخه vSphere مناسب این نسخه وارد آن شود.

.

.

البته شما می توانید تنظیمات جزئی را با زدن دکمه F2 انجام دهید.

.

.

در قسمت Configure password شما میتوانید برای esxi خود یک پسورد انتخاب کنید که در قسمت old password پسوردی را که زمان نصب وارد کردید را می نویسید و پسورد جدید خود را در قسمت پایین ثیت کنید.

.

.

در قسمت بعد که Configure management network است شما میتوانید تنظیمات مربوط به کارت شبکه را انجام دهید. در قسمت اول این بخش که network adapters میباشد شما میتوانید کارت شبکه ای که نیاز دارید esxi شما با آن کار کند را معرفی کنید و تعیین کنید که با کدام یک کار کند.

.

.

در قسمت بعدی که Vlan میباشد شما میتوانید که تعیین کنید Esxi شما از کدام Vlan خارج گردد و با کدام بخش از سوییچ شما کار کند.

.

.

در بخش که IP configuration میباشد شما میتوانید تنظیمات مربوط به IP را انجام دهید و به صورت پیشفرض از dhcp استفاده میکند ولی با زدن Space میتوان حالت ip دادن را در حالت static قرار داد و به صورت دستی برای آن ip و subnet mask و default gateway تنظیم کرد و در بخش بعدی آن که IPV6 Configuration میباشد میتوان تنظیمات مربوط به IPV6 را انجام داد.

.

.

.

در قسمت DNS Configuration شما میتوانید که تنظیمات DNS انجام دهید و primary dns server و alternate dns server و hoste name را تنظیم کنید و در بخض بعد که Custom dns suffix هست میتوانید Suffix مربوط به DNS خود را تغییر دهید.

.

.

.

اگر تنظیمات مربوط به کارت شبکه ی مشکلی پیدا کند و نیاز باشد که شما این تنظیمات را Restart کنید آنگاه باید از گزینه ی restart management network استفاده کنید که این قابلیت را به شما میدهد که تنظیمات مربوط به کارت شبکه را restart و به حالت اول بازگردانی کنید. بعد از تنظیم کردن کارت شبکه برای اینکه تست کنید که آیا Esxi شما 6 Esxi های دیگر را میبیند یا اصطلاحا Ping میکند یا خیر باید روی گزینه ی Test mnagement network کلیک کرده و Ip مورد نظر را بزنیم تا پینگ کند اگر OK داد به این معنا است که تنظیمات به درستی انجام شده و شما با Esxi های دیگر ارتباط دارید در غیر این صورت برای شما Failed میزند به این معنا که تنظیمات شما ایراداتی دارد همینطور در این جا میتوانید چک کنید که آیا Resolve نام HOST شما به درستی انجام میگیرد یا خیر که در تصویر زیر مشاهده میکنید که من به ESXI دیگر PING دارم ولی با مثلا Active directory پینگ ندارم که باید دید اشکال کار از کجاست.

.

.

گزینه ی دیگر Disable management network میباشد که میتوانید کارت شبکه ی خود را غیر فعال کنید و آن را از مدار خارج کنید و گزینه ی Restore standard switch برای تنظیمات مربوط به سوییچ های مجازی سازی است که در اینجا با این گزینه اگر که از Standard switch استفاده میکردید آن گاه با این گزینه میتوان Standard switch را به حالت اول بازگردانی کرد. در قسمت Configure Keyboard میتوان تنظیمات مربوط به کیبورد را انجام داد که چه زبانی داشته باشد.

.

.

.

در قسمت View support information به شما نشان میدهد که این ورژن از Esxi از چه لایسنس هایی پشتیبانی میکند و چه لایسنس هایی را میتوان نصب کرد که براحتی با ESXI کار کنند و اختلالی بوجود نیاورند.

.

.

در قسمت View system LOGS شما میتوانید که LOG هایی که Esxi شما برمیدارد را مشاهده کنید که شامل شش قسمت است:

.

.

و شما با انتخاب کردن هرکدام از این گزینه ها میتوانید log های مربوط به آن را ببینید.

Restart management agent به این معنی است که اگر اختلالی در نرم افزار هایی که به صورت Remote به Esxi ما وصل میشود بوجود آمد آنگاه با Reset کردن این سرویس میتوان آن مشکل را برطرف کرده و براحتی با این نرم ازار ها مثل Vsphere کار کرده و این HOST را کنترل کرد. در بخش بعدی که Reset system configuration میباشد تمامی تنظیماتی که انجام داده اید را ریست میکند و در قسمت آخر که Remove custom extention میباشد تمامی تنظیمات و به کلی Esxi را ریست میکند که باید حواستان را جمع کنید که اشتباهی این گزینه را نزنید در غیر این صورت به کلی Esxi شما از مدار خارج میگردد و نابود میشود. امیدوارم ایم آموزش برای شما مفید واقع شود در قسمت های بعدی بیشتر درمورد Esxi و سایر موارد در مجازی سازی صحبت خواهیم کرد.

منبع

نوشته های مرتبط

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

04

اردیبهشت
سرور و Mainframe

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور های HPE پرفروش‌ ترین مدل سرور در ایران و کل دنیا هستند، و باز هم HPE جدیدترین سرور خود را با نام HPE DL380 Gen10 PLUS میباشد را معرفی و به بازار دنیا روانه کرد تا بالاترین جایگاه را در میان دیتاسنتر ها کسب نماید .

در سرورهای نسل 10 با داشتن ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های به‌روز و جدید در زمینه سخت افزار و نرم افزار، قادر به ارایه کارایی، توسعه پذیری و امنیت در سطح بسیار بالا است و در پردازش‌های سنگین و دیتاسنتر، HPC ، مجازی سازی ، گرافیک و رندرینگ در سطح حرفه‌ای ، شبیه سازی و مدل سازی ، کاربرد دارد. […]

iLO Amplifier Pack

11

بهمن
نرم افزار و سیستم عامل

نرم افزار HPE iLO Amplifier Pack چیست؟

نرم افزار iLO Amplifier Pack یک ابزار مدیریت به روزرسانی است که کاربران سرور اچ پی HPE SERVER GEN8/9/10 را قادر می سازد تا سریعتر به روزرسانی خود را انجام داده و سیستم عامل و بروزرسانی های درایور را به صورت خودکار انجام دهند. […]

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

10

بهمن
شبکه ، ارتباطات و انتقال اطلاعات

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

(ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا)

در این مقاله سعی می کنیم که توجه خود را از مسایل متفرقه به موضوع اصلی(یعنی همان شبکه های کامپیوتری) معطوف کنیم.هیچ طبقه بندی پذیرفته شده ای که در بر گیرنده تمام انواع شبکه های کامپیوتری باشد وجود ندارد.امروزه دو تکنولوژی انتقال بیش از همه گسترش یافته و فراگیر هستند : […]