سرور و Mainframe

آشنایی با IPMI در سرور سوپرمیکرو

ipmi 1 آشنایی با IPMI در سرور سوپرمیکرو

از سال 1998 تکنولوژی جدیدی با نام Intelligent Platform Management Interface (به اختصار IPMI) معرفی شد که در ابتدا توسط شرکت اینتل رهبری می‌شد.  این تکنولوژی بعد از آن تقریبا توسط تمامی سازندگان و فروشندگان سرور مثل Supermicro، HPE، Dell و IBM مورد استفاده قرار گرفته است. در ابتدا و نسل اول، IPMI شامل دستورات ساده برای مدیریت و البته نظارت بود. بعد از آن به‌روزرسانی‌های متعددی در طی سالیان برای این تکنولوژی عرضه شده تا جایی که امروز شاهد عرضه نسخه 2.0 هستیم. تغییرات به وجود آمده توسط این به‌روزرسانی‌ها شامل بهبود‌های مختلف، اضافه شدن ویژگی‌های مدیریتی متنوع، امنیت بهتر، حتی امکان استفاده از کنسول مدیریت از راه دور و … هستند. همه این ابزار‌ها باعث شده تا قدرت مدیریت و نظارت روی سرور به شدت افزایش پیدا کند.

Baseboard Management Controller

IPMI روی سخت‌افزاری جدا تعبیه می‌شود که در نهایت باید به مادربرد/سرور متصل شود. در مادربرد‌های مدرن امروزی که برای سرور ساخته می‌شوند معمولا IPMI به صورت سخت‌افزاری روی خود مادربرد نصب می‌شود اما در برخی از موارد استثنا امکان استفاده از کارت‌های مخصوص نیز وجود دارد. از این سخت‌افزار به نام Baseboard Management Controller یا BMC یاد می‌شود. BMC مدیریت رابط کاربری بین مدیریت نرم‌افزاری سیستم (مثل IPMI) و پلتفرم سخت‌افزاری را بر عهده می‌گیرد. به خاطر مستقل بودن این سخت‌افزار، BMC به صورت کاملا جداگانه نسبت به مادربرد عمل می‌کند و عملیات کنترل و نظارت آن نیز به صورت نرم‌افزاری و فریمور کاملا از مادربرد جدا است. این قابلیت به مدیریت سرور اجازه می‌دهد که به BCM متصل شده و عملیات مدیریت روی پاور سیستم و سنسور‌ها را بر عهده بگیرد حتی در حالتی که سرور خاموش باشد یا اصلا سیستم عاملی وجود نداشته باشد.

ویژگی‌های کلی IPMI BMC

نظارت سخت‌افزاری: BMC اجازه می‌دهد تا مدیریت سرور سلامت کلی سخت‌افزار را چک کند. وضیعت پردازنده، دمای سخت‌افزار‌ها، سرعت چرخش فن، وضیعت ولتاژ، میزان توان مصرفی منبع تغذیه، وضیعت منبع تغذیه و حتی کیس توسط این تکنولوژی از راه دور قابل مشاهده هستند. در صورت به وجود آمدن هر مشکلی لیستی کاملی از وضعیت به مدیریت سیستم ارسال خواهد شد تا در اسرع وقت این مشکل حل شود.

1 آشنایی با IPMI در سرور سوپرمیکرو

2 آشنایی با IPMI در سرور سوپرمیکرو

کنترل منبع تغذیه از راه دور: روشن، خاموش، راه اندازی مجدد از راه دور امکان‌پذیر است. این ویژگی در زمانی بسیار کاربرد دارد که سیستم مد نظر قرار نیست که مورد استفاده قرار گیرد. در صورت به وجود آمدن مشکل و کرش کردن سیستم، امکان راه اندازی مجدد برای رفع مشکل نیز امکان پذیر است. اگر سرور زیر بار فشار پردازشی زیادی قرار دارد، امکان کنترل کردن سرعت چرخش فن‌ها بر اساس نیاز وجود دارد. اگر سرور مد نظر قرار است به عنوان یک دیتاسنتر شلوغ مورد استفاده قرار گیرد یک چراغ UID LED با قابلیت چشمک زدن تعبیه شده که باعث می‌شود متخصصان این سرور را از دیگر سرور‌ها تشخیص دهند.

3 آشنایی با IPMI در سرور سوپرمیکرو

کنترل از راه دور (Remote Control): ویژگی Serial Over LAN که به اختصار از آن با SOL یاد می‌شود امکان دسترسی به سیستم برای کنترل از راه دور را فراهم می‌کند. این کنترل رابط کاربری متنی را به کاربر ارائه می‌کند. این ویژگی بیشتر توسط مدیران LINUX و UNIX مورد استفاده قرار می‌گیرد البته امکان بهره‌برداری از آن توسط مدیران پلتفرم ویندوز از طریق EMS نیز امکان‌پذیر است.

4 آشنایی با IPMI در سرور سوپرمیکرو

Supermicro IPMI

در کنار تمام ویژگی‌هایی که از IPMI معرفی شد شرکت‌های مختلف نیز از ابزار مد نظر خود برای کامل کردن این تکنولوژی استفاده می‌کنند. برای مثال شرکت سوپرمیکرو تقریبا روی تمامی مادربرد‌های سری X8 / X9 / X10 / X11 خود از IPMI استفاده می‌کند.

KVM Over IP Support: با استفاده از کنسولی که توسط زبان جاوا طراحی شده است امکان دسترسی به رابط کاربری گرافیکی KVM در یک شبکه که با IP کار می‌کند وجود دارد. بدین ترتیب امکان دسترسی در هر زمانی که کاربر نیاز داشته باشد فراهم می شود. حتی زمانی که سیستم عامل راه‌اندازی شده باشد امکان دسترسی به بایوس یا DOS امکان‌پذیر است. باید اشاره کرد که حتی کاربر می‌تواند مراحل نصب سیستم عامل لینوکس و ویندوز را به راحتی از این طریق انجام دهد.

5 آشنایی با IPMI در سرور سوپرمیکرو

Remote Media Redirection: این شیوه معمولا در KVM Over IP Support در دسترس قرار می‌گیرد. در واقع در این روش با اتصال یک درایو USB به صورت فیزیکی، امکان کنترل محتوای داخل آن از راه دور محیا می‌شود. البته این سیستم صرفا محدود به استفاده از درایو USB نیست و امکان بهره برداری از CD / DVD و حتی درایو فلاپی هم وجود دارد. برای مثال مدیریت سیستم می‌تواند از راه دور اقدام به نصب سیستم عامل، آپدیت فریمور و یا بایوس کند و نیازی به پشتیبانی فیزیکی در محل استقرار سرور نداشته باشد.

6 آشنایی با IPMI در سرور سوپرمیکرو

به‌روزرسانی بایوس و فریمور از راه دور: بایوس و فریمور IPMI می‌توانند به راحتی توسط رابط کاربری IPMI به‌روزرسانی شوند. (لیسانس مخصوص برای به‌روزرسانی بایوس نیاز است.) برای مثال مدیریت سرور می‌تواند فایل دانلود شده حاوی آپدیت IPMI و یا بایوس را از طریق رابط کاربری IPMI روی سرور آپلود کند. سپس عملیات فلش کردن را به صورت مستقیم از پنل ادمین انجام دهد.

7 آشنایی با IPMI در سرور سوپرمیکرو

مدیریت دستگاه‌های ذخیره‌سازی: با استفاده از IPMI، مدیران سرور می‌توانند از وضعیت کلی دستگاه‌های ذخیره‌سازی اطلاع پیدا کنند. اطلاعاتی مانند وضعیت حجم، وضعیت سلامت دیسک و تنظیمات RAID قابل مشاهده خواهند بود. این شیوه، راه حلی مناسب برای چک کردن سلامتی دستگاه‌های ذخیره‌سازی و تنظیمات آنها با صرف کمترین زمان است. البته توجه داشته باشید که این ویژگی صرفا در مادربرد‌های سوپرمیکرو با LSI/Avago Raid Controller به صورت آنبرد قابل استفاده هستند.

8 آشنایی با IPMI در سرور سوپرمیکرو

9 آشنایی با IPMI در سرور سوپرمیکرو

IPMI Asset Tracking: اطلاعات مربوط به کل سیستم کامل از طریق IPMI قابل مشاهده است. مدیریت سیستم این امکان را دارد که به راحتی تمامی Part Number و Serial Number ها و دیگر اطلاعات مربوط به سازندگان را مشاهده کند.

10 آشنایی با IPMI در سرور سوپرمیکرو

Supermicro IPMI Management Tools

View IPMI: برای مدیریت سیستم‌ها/گروه‌ها، شرکت سوپرمیکرو یک ابزار تحت جاوا طراحی کرده از آن با نام IPMI View یاد می‌کند. این ابزار روی پلتفرم‌های مختلفی کار می‌کند. IPMI View به مدیریت سیستم اجازه می‌دهد تا از چند جلسه مختلف IPMI استفاده کند و حتی یک دستورالعمل را به صورت گروهی روی همه آنها اعمال کند.

11 آشنایی با IPMI در سرور سوپرمیکرو

رابط کاربری گرافیکی تحت وب: سرور سوپرمیکرو می‌تواند امکان دسترسی به IPMI را از طریق رابط کاربری تحت وب فراهم کند. این رابط کاربری تقریبا تمامی امکانات KVM over IP و حتی دسترسی به Remote Media Redirection را فراهم می‌‌کند. این رابط کاربری نیز با استفاده از جاوا به کار ادامه می‌دهد و به زودی از HTML5 نیز پشتیبانی خواهد شد. برای استفاده از این رابط کاربری گرافیکی تحت وب نیازی به نصب یا بارگذاری نرم‌افزاری جداگانه نیست.

12 آشنایی با IPMI در سرور سوپرمیکرو

Open IPMI Tools

برای کنترل CLI (Command Line Interface) همراه با پشتیبانی از اسکریپت، ابزار‌های منبع باز مختلفی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد تا در نهایت ارتباط با کنترل IPMI BMC برقرار شود. در حالت کلی بیشتر از Open IPMI استفاده می‌شود. این برنامه عملکرد بسیار مناسبی دارد و به راحتی اسکریپت می‌شود.

13 آشنایی با IPMI در سرور سوپرمیکرو

Supermicro IPMI Tool CLI: سوپرمیکرو عملکرد Open IPMI Tool را با استفاده از ابزار خود با نام “SMCIPMITool” بیشتر کرده که به کاربر اجازه می‌دهد از رابط کاربری مخصوص برای اتصال به دستگاه‌های مجهز به IPMI از طریق CLI استفاده کند. برای مدیریت سرور از طریق موبایل و نظارت بر آنها، سوپرمیکرو همچنین یک App به نام Supermicro IPMIView طراحی کرده که برای استفاده روی گوشی‌های اندروید و iOS قابل استفاده هستند. این برنامه موبایلی امکان استفاده از تمامی ویژگی‌های IPMI مثل مشخصات سرور، اطلاعات مربوط به سنسور‌ها، لاگ مربوط به اتفاقات و … را فراهم می‌کند. بدین ترتیب استفاده از این برنامه موبایلی نیز می‌تواند پاسخگوی بسیاری از خواسته‌های کاربر باشد.

14 آشنایی با IPMI در سرور سوپرمیکرو

تنظیمات اولیه IPMI

تنظیم کردن IPMI فرآیندی بسیار ساده است. تنظیمات اولیه به اختصاص یک IP ( DHCP یا Static) که به BMC متصل می‌شود، می‌پردازد. این تنظیمات در بایوس مادربرد در قسمت مخصوص به IPMI و BMC Network Configuration یا قسمت مربوط به برنامه Supermicro IPMICFG Tool در سیستم عامل انجام می‌شود.

15 آشنایی با IPMI در سرور سوپرمیکرو

16 آشنایی با IPMI در سرور سوپرمیکرو

اتصال IPMI

تمامی این امکانات از طریق یک شبکه متصل به IP که توسط سیستم کنترل می‌شود خواهد بود. بسیاری از سیستم‌ها دارای پورت LAN مخصوص به IPMI خواهد بود که ترافیک خود را به صورت جداگانه از اتصالات سیستم به شبکه انتقال می‌دهند. البته در مواردی نیز پورت IPMI و LAN به یکدیگر تلفیق می‌شوند و در این شیوه انتقال اطلاعات IPMI و داده‌های شبکه تنها روی یک پورت مشترک صورت می‌گیرد.

17 آشنایی با IPMI در سرور سوپرمیکرو

امنیت

نام کاربری و کلمه عبور در سیستم‌های IPMI شرکت سوپرمیکرو ADMIN با حروف بزرگ است، گرچه باید سریعا نسبت به عوض کردن این کلمه عبور اقدام کنید تا امنیت سرور با مخاطره مواجه نشود. امکان استفاده از شیوه‌های دیگری برای افزایش امنیت نیز فراهم شده است. همچنین باید گفت که ویژگی تعریف کاربر جدید با نام کاربری و کلمه عبور دلخواه وجود دارد و حتی مدیر سیستم می‌تواند دسترسی‌های این کاربران جدید را به دلخواه خود تعریف کند. به عنوان مثال کاربر مد نظر مدیریت، امکان دسترسی به دستگاه‌های ذخیره‌سازی و اطلاعات آنها نداشته باشد. سوپرمیکرو برای تجربه مناسب‌تر تعداد راهکار مناسب برای ایجاد امنیت بیشتر را نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

نتیجه‌گیری

IPMI یک ابزار ارزشمند برای هر مدیری است. این ابزار اجازه می‌دهد تا مدیر روی سیستم مد نظر خود نظارت کند. این نظارت می‌تواند حتی تا سطح سخت‌افزاری برسد و مدیریت سرور امکان این را دارد که عملیات نگه‌داری را کاملا از راه دور انجام دهد. بدون استفاده از IPMI، نصب سیستم، عیب یابی و نظارت روی سرور امری بسیار وقت گیر خواهد بود که در نهایت شامل هزینه‌های بیشتر نیز می‌شود. به عنوان مثال اگر سرور در شهر سکونت مدیر نباشد، با یک بار ایجاد مشکل و کرش تنها برای راه‌اندازی مجدد سرور باید به شهر مد نظر سفر کنید که خود هزینه‌های زیادی در بر دارد. استفاده از KVM می‌تواند به راحتی قدرت نظارت و رفع عیب را به کاربر می‌دهد. مشکلات سخت‌افزاری می‌تواند باعث کند شدن و یا خارج شدن سرور از سیستم شود. IPMI می‌تواند وضعیت منبع تعذیه، فن‌ها و تغییر در دمای سیستم را از طریق ایمیل به مدیریت ارسال کند تا شاهد خارج شدن سرور از حالت سرویس دهی نباشیم. حتما می‌دانید که بسیاری از سرور‌ها در صورت خاموش بودن می‌توانند هزینه‌های گزافی را به شرکت‌ها تحمیل کنند. IPMI می‌تواند ابزاری بسیار قدرت برای مدیریت، نظارت، به‌روزرسانی و … در سرورها باشند و در نهایت هزینه‌های نگه‌داری را کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *