نرم افزار و سیستم عامل

آشنایی با کورتانا ، قابلیتی اساسی در ویندوز 10

کورتانا که از قابلیت های اساسی در ویندوز 10 به شمار میرود 

یک دستیار دیجیتالی است که می تواند با بسیاری از برنامه ها همسو شده و پاسخ بسیاری از سوالات شما را بدهد.

نهایت استفاده از کورتانا
کورتانا یکی از اصلی ترین قابلیت هایی است که مایکروسافت به ویندوز ۱۰ اضافه کرده است، و در واقع یک قابلیت موفق بوده است. این دستیار دیجیتالی را روشن کنید تا زمان که جلسه ای دارید شما را از آن آگاه کند، برای شما در کامپیوتر یا اینترنت جستجو کند، وضع هوا را به شما بگوید، اخبار ورزشی و خبرهای دیگر را به شما نشان دهد و بسیاری از قبیل کارها را برای شما انجام دهد.
برای این که بیشترین استفاده از کورتانا را ببرید، ما تعدادی از ترفندهای مورد علاقه خودمان را برای شما در این مقاله جمع آوری کرده ایم، از جمله این ترفندها استافده از کورتانا برای مدیریت کردن تقویم گوگل، شناسایی موسیقی که شما به آن گوش می کنید و دنبال کردن پروازها و بسته های شما می باشند.

زمانی که شما از کورتانا سوالی می پرسید، این دستیار دیجیتالی با استفاده از بررسی لینک های وب به شما تعدادی پاسخ را نشان می دهد، آنگاه شما نتایج این جستجو را در مرورگر خود باز می کنید. برای مثال، زمانی که ما از کورتانا سوال کردیم «سردترین روز در سال ۲۰۱۵ شهر لندن چه روزی بوده است؟» همین پاسخ را به ما داد و ما مجبور به باز کردن لینک ها از طریق مرورگر و خواندن مطالب شدیم.
این یک فرآیند مفید اما وقت گیر است، زیرا شما باید در بین نتایج جستجو بگردید، بر روی یکی از آن ها کلیک کنید و به دنبال اطلاعاتی باشید که از طریق وب در اختیار شما قرار داده شده اند. اما کورتانا قادر به پاسخ دادن مستقیم به بسیاری از سوال ها می باشد، و در این حال نیاز به جستجو کردن در اینترنت ندارد. در این حال شما فوراً در پنل کورتانا پاسخ به سوال خود را مشاهده خواهید کرد. در این جا بخشی از این لیست قرار داده شده است:
تعریف کردن (واژه): کافی است از کورتانا سوال کنید که تعریف واژه “absquatulate” چیست؟
چه زمانی (نام تعطیلات): کورتانا می داند که روزهای تعطیل در بانک در کجای تقویم قرار دارند.
چه کسی (نام یک فرد): کورتانا می تواند نام مدیران مایکروسافت، گوگل، و اپل و همچنین نام نخست وزیر بریتانیا را به شما بگوید.
ساعت در فلان مکان چند است (مکان): اگر سوالی در این مورد دارید که در حال حاضر در یک نقطه دیگر از جهان ساعت چند است؟ کورتا می تواند به این سوال نیز پاسخ دهد.
تبدیل (واحد پولی) به (واحد پولی دیگر): آیا می خواهید بدانید که نرخ های تبدیل بین دو واحد پولی مختلف به چه صورت است؟ کافی است از کورتانا سوال کنید.
اندازه قد (یک شخص): کورتانا مقدار قد تمامی افراد مشهور را می داند، برای مثال، می داند که باراک اوباما قدش ۶ فیت و یک اینچ می باشد.
مدت زمان (فیلم): مدت زمان فیلم پدرخوانده چه قدر است؟ کافی است از کورتانا سوال کنید تا به شما پاسخ دهد. با این حال، کورتانا در مورد تمامی فیلم های ساخته شده اطلاعات ندارد، پس گاهی باید از طریق وب آن سوال را جستجو کنید تا به جواب برسید.

حساب های خود را به کورتانا متصل کنید.
یکی از راه های استفاده بهینه از این دستیار دیجیتالی این است که آن را به یک حساب کاربری مانند، حساب LinkedIn، وصل کنید. برای شما بر روی جعبه جستجوی کورتانا کلید کنید، زمانی که پنل مسیریابی ظاهر شد، بر روی آیکن کتاب کلید کنید. گزینه Connected Accounts را انتخاب نمایید تا لیستی از سرویس هایی را که می خواهید به آن ها وصل شوید مشاهده کنید. شما در این جا سرویس هایی را که شما به آن تعلق ندارید اما می توانید به آن ها متصل شوید، مشاهده خواهید کرد.
برای اتصال به یک حساب، بر روی آن حساب کلیک کنید و سپس بر روی دکمه Connect که ظاهر خواهد شد کلیک کنید. جزئیات لاگین خود را وارد کنید تا این دستیار دیجیتالی بقیه کارها را خودش انجام دهد. مزایای این کار برای شما بسیار است.  برای مثال، اگر شما کورتانا را به یک حساب LinkedIn وصل کنید، آنگاه از زمان جلسات خود و همچنین این که کدام یک از شرکت کنندگان در این جلسه به این سرویس وصل شده اند باخبر خواهید شد. اگر شرکت کننده ای به این سرویس وصل شده باشد، این دستیار دیجیتالی در پروفایل LinkedIn او جستجو خواهد کرد. آن گاه شما قادر به دیدن تصاویر آن فرد و عنوان شغلی او و شرکتی که برای آن کار می کند، خواهید بود.
توجه داشته باشید که در مورد حساب Office 365 تنها زمانی قادر به یکپارچه کردن حساب با کورتانا خواهید بود که یک حساب تجاری Office 365، نه حساب شخصی، داشته باشید.

کورتانا را با برنامه های ویندوز ۱۰ یکپارچه کنید.
اگر شما از برنامه های ویندوز ۱۰ استفاده می کنید، پس برخی ترفندهای لذت بخش برای شما وجود دارد که ارزش امتحان کردن را دارند. برای مثال، شما می توانید از کورتانا برای پیدا کردن یک برنامه تلویزیونی و پخش کردن آن بر روی Netflix یا Amazon استفاده کنید. (توجه کنید که برنامه های ویندوز ۱۰ آن دسته از برنامه هایی هستند که به طور تخصصی برای این سیستم عامل نوشته شده اند، و یا بر روی آن قرار دارند یا می توانید آن ها را از Windows Store دانلود کنید. و این برنامه ها مانند برنامه های دسکتاپ نیستند).
ابتدا شما باید بدانید که قصد یکپارچه کردن کدام از برنامه های ویندوز ۱۰ با کورتانا را دارید. بعد از دانلود کردن این برنامه، بر روی جعبه جستجوی کورتانا کلیک کنید و سپس بر روی علامت سوال در سمت چپ پنل مسیریابی کلیک کنید. (اگر شما از نسخه آپدیت Anniversary Update استفاده می کنید، به بخش ‘Tips & Tricks’ بروید و بر روی ‘See more Tips’ کلیک کنید.) در صفحه ای که ظاهر خواهد شد به پایین آن بروید تا لیستی از برنامه های ویندوز ۱۰ بر روی سیستم خود را که با کورتانا سازگاری دارند، مشاهده کنید.
در این لحظه، تعداد زیادی از این برنامه ها در این لیست وجود نخواهند داشت، اما بسیاری از آن ها مانند Netflix، Fitbit و Uber موجود هستند. برای مثال، اگر شما می خواهید سریال تلویزیونی Master of None را بر روی Netflix تماشا کنید، می توانید عبارت ‘Netflix find Master of None’ را تایپ کنید. (در واقع، همین عبارت را می توانید با شرایطی در کورتانا تایپ کنید که به بزرگ و کوچک بودن واژه ها حساس نیست). اگر می خواهید به جای تایپ کردن این عبارت از یک دستور صوتی استفاده کنید می توانید بگویید “Hey, Cortana, Netflix find Master of None”. دقیقاً از همین روش و عبارت ها نیز برای آمازون استفاده کنید برای مثال برای تماشای فیلم The Grand Tour را بر روی Amazon تماشا کنید عبارت ‘Amazon find The Grand of Tour’ را تایپ کنید یا فرمان صوتی آن را در کورتانا بیان کنید.
برنامه های دیگر بر روی سیستم عامل Windows 10 Mobile با کورتانا یکپارچه می شوند اما در سیستم عامل ویندوز ۱۰ مخصوص PC ها، مانند Twitter، LinkedIn و Wikipedia، این امکان وجود ندارد. (شما می توانید پی ببرید که آیا یک برنامه مورد نظر شما با کورتانا کار می کند یا نه، همین طور اگر این برنامه ها با ویندوز ۱۰ کار کند متوجه خواهید شد.)
متاسفانه شما مجبور خواهید بود که برای هریک از برنامه های از کدنویسی دقیق استفاده کنید-شما نمی توانید با استفاده از زبان معمولی تایپ یا صحبت کنید و این برنامه نویسی برای هریک از برنامه ها متفاوت است. برای مثال در Netflix و Amazon این کدنویسی به صورت [name of app] find [name of show] می باشد. شما نمی توانید بگویید «برنامه Master of None را بر روی Netflix برای من پخش کن» یا حتی عبارت «Netflix برنامه Master of None را پخش کن» نیز نادرست می باشد. خوشبختانه اکثر برنامه های مربوط به ویندوز ۱۰ با کورتانا سازگاری دارند و همچنان که زمان جلو می رود و برنامه نویسان از API متعلق به مایکروسافت استفاده می کنند، امیدوار هستیم که این سازگاری بیشتر شود.

تقویم گوگل خود را مدیریت کنید.
ویندوز ۱۰ دارای یک برنامه تقویم توکار است که با کورتانا کار می کند. با این حال، اگر شما یکی از کاربران Google Calendar هستید، می توانید با استفاده از این دستیار دیجیتالی و یکپارچه کردن آن با این برنامه قرار ملاقات هایی را ایجاد کنید، و دقیقاً به همان صورتی که تقویم توکار ویندوز ۱۰ یعنی Windows 10 Calendar را بر روی سیستم خود مشاهده می کردید، این بار تقویم گوگل را به این صورت مشاهده کنید و برنامه زمانبندی خود را مستقیماً مشاهده کنید.
برای انجام این کار باید Google Calendar خود را با برنامه توکار Windows 10 Calendar یکپارچه سازی کنید. ابتدا برنامه Calendar را باز کنید. (معمولاً این برنامه در گوشه بالا و سمت چپ منوی Start یافت می شود. شما همچنین می توانید با تایپ کردن Calendar در کورتانا و سپس کلیک کردن بر روی آیکن Calendar که در بالای نتایج جستجوی شما ظاهر خواهد شد آن را باز کنید). سپس بر روی آیکن Settings در گوشه پایین سمت چپ صفحه مربوط به Calendar کلیک کنید-این آیکن شبیه به چرخ دنده است. زمانی که منوی Settings ظاهر شد، گزینه Accounts > Add account را انتخاب کنید. از صفحه مربوط به ‘Choose an account’، عبارت Google را انتخاب کنید. آن زمان از شما خواسته می شود که به حساب گوگل خود به وسیله وارد کردن اطلاعات آن وارد شود. مراحل این قسمت را انجام دهید.
در این مرحله کار انجام شده است. از حالا به بعد برنامه تقویم گوگل شما با برنامه توکار ویندوز ۱۰ به نام Calendar همگام سازی خواهد شد. پس برای مثال، شما از کورتانا درخواست ساختن یک قرار ملاقات را می کنید، به این طریق قادر خواهید بود از طریق این دستیار دیجیتالی اطلاعات مربوط به پرکردن جزئیات این قرار ملاقات از جمله تاریخ، زمان و موضوع جلسه وارد کنید. این دستیار به صورت خودکار، رخداد ایجاد شده توسط شما را به برنامه Calendar در ویندوز ۱۰ اضافه می کند. برای ذخیره کردن آن به صورت مستقیم در تقویم گوگل، آن را از لیست آبشاری در بالای دکمه Add انتخاب کنید. هر تقویمی که شما برای اضافه کردن این رخداد به آن انتخاب کنید، هردو برنامه تقویم گوگل و تقویم ویندوز ۱۰ به صورت همگام با هم آن را دریافت خواهند کرد. همچنین، زمانی که شما درخواست دیدن برنامه زمانبندی خود را دارید-مثلاً سوال می کنید «برنامه امروز من چیست؟»- کورتانا تمامی رخدادهای شما را از تمامی تقویم ها، از جمله تقویم گوگل، به شما نشان می دهد.
یک نقص این کار این است که شما نمی توانید رخدادهایی را از قسمت های زیرمجموعه تقویم گوگل (مانند ‘home’ یا ‘work’) اضافه کنید. گاهی این کار انجام می شود و گاهی امکان آن وجود ندارد.

به جای استفاده از موتور جستجوی Bing در کورتانا، از Google استفاده کنید.
زمانی که شما از کورتانا می خواهید که در اینترنت برای شما جستجو کند، این دستیار دیجیتالی از موتور جستجوی Bing متعلق به کمپانی مایکروسافت استفاده می کند و این جستجو را انجام می دهد. با این حال، اگر شما ترجیح می دهید از موتور جستجوی Google استفاده کنید، با انجام برخی کارها می توانید این کار را انجام دهید.
ابتدا مرورگر Chrome را نصب کنید و سپس آن را به عنوان مرورگر پیش فرض خود تنظیم کنید. Settings در ویندوز ۱۰ را باز کنید و گزینه System > Default apps را انتخاب کنید و از لیستی که ظاهر خواهد شد گزینه Google Chrome را انتخاب کنید. سپس این مرورگر را باز کنید، به Chrome Web Store بروید و به دنبال افزونه ای به نام Bing2Google جستجو کنید و آن را نصب کنید. از حالا به بعد، هر زمان که شما برای جستجو از کورتانا استفاده می کنید، این جستجو از Bing به Google منتقل خواهد شد و نتایج جستجوی شما در مرورگر Chrome نمایش داده می شود. در واقع، حتی زمانی که شما در سایت Bing.com هستید و چیزی را جستجو می کنید، این کار با Google صورت خواهد گرفت. (درحالی که ما هیچ مشکلی را با این قابلیت نداشتیم، ولی برخی گزارش کرده اند که گاهی به جای نتایج حاصل از گوگل، نتایجی را از Bing دریافت کرده اند).
توجه کنید که این تنها زمانی اتفاق می افتد که شما عبارتی را در اینترنت جستجو کنید و معمولاً هم این جستجو را در کورتانا انجام ندهید. همانطور که قبلاً هم در این مقاله عنوان شد، این دستیار دیجیتالی بدون این که به هیچ صفحه وبی وارد شود خودش می تواند بسیاری از سوال های شما را به صورت مستقیم پاسخ دهد. برای مثال، اگر شما از کورتانا برای جستجوی وضع هوا استفاده کنید، بلافاصله نتایج مربوطه را در کورتانا دریافت خواهید کرد.

از یادآورها استفاده کنید
یکی از مفیدترین قابلیت های کورتانا این است که شما می توانید در مورد وظایف یا رخدادهای پیش روی خود، یادآورهایی (reminder) را تنظیم کنید. تنظیم کردن یک یادآور کار ساده ای است- کافی است عبارت remind me را تایپ کرده یا بیان کنید، مکان های خالی مربوط به شخص، مکان، زمان یا چیزی که شما می خواهید در مورد آن به شما یادآوری کند را پر کنید. اگر دوست ندارید پر کنید می توانید این فرم را رد کنید و تنها از عبارت هایی مانند «در مورد بازی تنیس من، سال ۶ بعدازظهر امروز به من یادآوری کند».
این دستیار دیجیتالی مایکروسافت می تواند سه نوع کلی از یادآورها را برای شما تنظیم کند: براساس مکان، براساس زمان، و براساس مخاطبین.
ما با مکان شروع می کنیم. فرض کنید زمانی که شما نزدیک به سوپرمارکت مورد علاقه خود هستید، می خواهید که خرید یک نوع بستنی همیشه به شما یادآوری شود. برای انجام این کار عبارت «به من یادآوری کن که زمانی که در سوپرمارکت بودم بستنی بخرم» را تایپ یا بیان کنید. در این جا یک صفحه ظاهر خواهد شد که به شما آدرس تمامی سوپرمارکت های حوالی تان را نشان می دهد، و از شما می خواهد که تعیین کنید در کدام یک از این سوپرمارکت ها به شما این یادآوری صورت گیرد، یا این که تعیین کنید زمانی که شما در داخل سوپرمارکت موردنظر هستید، این یادآور فعال شود. سپس، دفعه بعدی که شما به این سوپرمارکت بروید، کورتانا به شما یادآوری خواهد کرد که این بستنی را خریداری کنید.
توجه داشته باشید که اگر مکان موردنظر شما، از جمله مکان هایی نباشد که کورتانا به سرعت شناسایی می کند، آنگاه از شما تقاضای اطلاعات بیشتری یا حتی تایپ کردن این اطلاعات در آدرس را، خواهد کرد.
شما می توانید دقیقاً به همین روشی که برای مکان توضیح داده شد، یادآورهایی را نیز برای زمان و مخاطبین تنظیم کنید. برای مثال، اگر شما می خواهید به شما یادآوری شود که فردا صبح باک بنزین ماشین خود را پر کنید، باید عبارت «به من یادآوری کن که فردا صبح بنزین بزنم» را تایپ یا بیان کنید. در این مرحله یک صفحه باز خواهد شد و از شما تقاضای اطلاعات جزئی تری مانند زمان دقیق و غیره می کند.
شما همچنین می توانید به کورتانا بگویید که هر زمان که با یکی از مخاطبین در دفترچه تلفن همراه خود در تماس هستید به شما چیزی را یادآوری کند. پس اگر می خواهید به خودتان یادآوری کنید که از دوست خودتان علی برای شام دعوت کنید، عبارت «به من یادآوری کن که علی را دعوت به شام کنم» را تایپ یا وارد کنید. اگر این دستیار دیجیتالی، دوست شما علی را نشناسد، یک پنجره باز خواهد شد و نام مخاطب را درخواست خواهد کرد. آنگاه دفعه بعدی که شما یک ایمیل را به علی ارسال یا از او دریافت می کنید، این یادآور به شما دعوت به شام علی را یادآوری خواهد کرد. اگر شما یک گوشی با سیستم عامل ویندوز دارید، زمانی از طریق گوشی با علی صحبت می کنید، این یادآور باز خواهد شد.

ترفندهای آپدیت سالیانه ویندوز ۱۰
مایکروسافت تعدادی از قابلیت های جدید را برای کورتانا در آپدیت سالیانه خود برای ویندوز ۱۰ معرفی کرده است. پس اگر شما این آپدیت را دریافت کرده اید، در این جا تعدادی از این ترفندها وجود دارند که برای شما مفید خواهند بود.

از کورتانا در Lock Screen استفاده کنید.
اکنون شما می توانید با از این دستیار دیجیتالی مایکروسافت بر روی صفحه Lock Screen استفاده کنید، یعنی برای استفاده از آن حتی نیاز به وارد کردن رمز یا ایمیلی برای لاگین شدن به ویندوز نخواهد بود. برای شروع، بر روی جعبه جستجوی کورتانا کلیک کنید و سپس بر روی آیکن چرخ دنده ظاهر شده که معمولاً در سمت چپ یک پنجره جدا باز ظاهر خواهد شد، کلیک کنید. این کار باعث باز شدن تنظیمات کورتانا خواهد شد. به پایین این صفحه بروید تا بخش Lock Screen را پیدا کنید و اسلایدر آن را بر روی on قرار دهید. دقیقاً اگر به زیر این گزینه نگاه کنید با عبارت ‘Let Cortana access my calendar, email, messages and Power BI data…’ روبه رو خواهید شد. این گزینه را نیز فعال کنید. اگر این گزینه را فعال نکنید، این دستیار دیجیتالی در انجام کارهایی که می تواند از صفحه Lock screen برای شما انجام دهد کمی محدود خواهد شد-شما در صورت غیرفعال بودن این گزینه قادر خواهید بود وضع هوا را مشاهده کنید و به موسیقی گوش دهید اما قادر به تنظیم یادآورها، ارسال ایمیل ها یا اضافه کردن رخدادها به تقویم خود نخواهید بود.  از این موقع به بعد هر زمان که قصد استفاده از کورتانا را از صفحه Lock Screen داشته باشید، به سادگی با گفتن ‘Hey Cortana’ و استفاده از آن به همان صورت معمولی، می توانید یادآورها را تنظیم کنید، موسیقی پخش کنید، تقویم خود را بررسی کنید، و غیره و همگی این کارها را بدون وارد شدن به محیط ویندوز انجام دهید.

از جستجوهای زبان-طبیعی استفاده کنید
در حالت کلی، کورتانا کمی در نسخه آپدیت سالیانه ویندوز ۱۰ باهوش تر از قبل شده است زیرا به شما اجازه می دهد از جستجوهای زبان-طبیعی استفاده کنید- به عبارت دیگر، تقاضاهایی را با استفاده از زبان انگلیسی (یا هر زبان دیگری) بدون نوشتن دستور یا کدی از آن داشته باشید.
برای مثال، جهت ارسال یک ایمیل به یکی از مخاطبین، شما می توانید بگویید «یک ایمیل را به علی ارسال کن». این دستیار دیجیتالی هوشمند در بین مخاطبین شما جستجو می کند، این فرد را در بین آن ها پیدا کرده و ایمیل را به او ارسال می کند، و به سپس به شما اجازه می دهد یک فرم را به صورت سریع بر روی صفحه پر کنید و برای نوشتن متن ایمیل نیازی به رفتن به برنامه mail نخواهید داشت. اگر شما حساب Outlook خود را به یک حساب دیگر مانند حساب Google متصل کرده باشید، این دستیار دیجیتالی در بین این حساب نیز جستجو می کند. و اگر چند فرد را با این نام پیدا کند، از شما سوال می کند که در بین آدرس های یافت شده به کدام یک از آن ها می خواهید این ایمیل ارسال شود.

در تقویم خود، اطلاعات ثبت شما توسط کورتانا را چک کنید
در آپدیت سالیانه ویندوز ۱۰، کورتانا به صورت خودکار رخدادهایی را براساس ایمیل هایی که ارسال کرده اید در تقویم شما اضافه می کنید- برای مثال، اگر شما یک تایید پرواز را از طریق ایمیل دریافت کنید، کورتانا اطلاعات پرواز و خط هوایی مورد نظر را به تقویم شما اضافه می کند. ولی، به یاد داشته باشید که کورتانا تنها با ارسال ایمیل به حساب Outlook شما این کار را انجام می دهد.

چیزهای دیگر و کاربردهای متفرقه
بسیاری از انواع کارهای مفید یا سرگرمی دیگری وجود دارند که کورتانا می تواند برای شما انجام دهد. چند تا از این کارها که موردعلاقه ما بودند عبارتند از: شما می توانید با تایپ کردن یا بیان کردن شماره پرواز یا شماره رهگیری بلیط، پروازها را دنبال کنید. شما می توانید با پرسیدن «این چه آهنگی است؟» تکه ای از آهنگ را شناسایی کنید و گوشی خود را نزدیک به این صدا قرار دهید. کورتانا با استفاده از میکروفون گوشی شما به این موسیقی گوش خواهد کرد و احتمالاً نام این آهنگ را به شما می گوید.
برای یافتن دیگر کارهایی که کورتانا می تواند انجام دهد، عبارت Help Me را تایپ کرده یا بیان کنید تا یک لیست طولانی را از قابلیت های دیگر کورتانا مشاهده کنید. اگر بر روی هریک از این قابلیت ها-برای مثال، “Play Music”- کلیک کنید، این دستیار شخصی، خود را در خدمت انجام کاری که از آن می خواهید قرار می دهد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *