آشنایی با حجیم‌‌ترین SSD شرکت سامسونگ PM1643

سامسونگ سال گذشته تولید عمده حجیم ترین SSD خود با نام PM1643 را آغاز کرد. این دستگاه‌های ذخیره سازی برای استفاده در سرور و دیتاسنتر طراحی شدند و از طریق پورت SAS متصل خواهد شد. همانطور که اشاره شد این SSD‌ها در حجیم‌ترین حالت می‌توانند ۳۰.۷۲ ترابایت حجم داشته باشند. در واقع می‌توان گفت که این محصولات بیشترین حجم را در میان تمام SSDهای تولید شده در جهان را دارد که استفاده از آنها در سرور‌هایی که نیاز به حجم زیاد و سرعت بالا دارند مناسب است.

محصولات PM1643 برای بار‌های کاری که حساسیت زیادی به خواندن اطلاعات دارند طراحی شده است و همانطور که اشاره شد این محصول با استفاده پورت SAS-12 Gbps به مادربرد متصل می‌شود. بر اساس اعلام رسمی سامسونگ این داریو‌ها برای یک بار نوشتن اطلاعات در طول روز (Drive Write Per Day) در طول پنج سال طراحی شده و این مقدار توانایی بالای آن را نمایش می‌دهد. مشخصات ارائه شده توسط سامسونگ ثابت می‌کند که محصولات PM1643 برای استفاده در برنامه‌هایی که برای کسب و کار بسیار حیاتی هستند، انجام شده است. با توجه به حفاظت از Metadata، محافظت از اطلاعات در صورت قطع شدن منبع تغذیه، بازیابی اطلاعات، رمز‌گذاری، و … ثابت شده که سامسونگ این محصول را صرفا برای استفاده در سرور‌ها با قابلیت اعتماد بالا طراحی کرده است.

درایو‌های PM1643 بر اساس معماری کنترلر اختصاصی سامسونگ و چیپ‌های حافظه ۶۴ لایه TLC با حجم حداکثری ۵۱۲ گیگابایت طراحی شده است. ۱۶ عدد از این لایه‌ها با یکدیگر همراه شده تا پکیج ۱ ترابایتی به وجود آورند. برای مدل ۳۰.۷۲ گیگابایتی، بیش از ۴۰ لایه از این پکیج‌ها با یکدیگر همراه خواهند شد. در مقام مقایسه با نسل PM1633a که در سال ۲۰۱۶ عرضه شده بود، باید گفت که PM1643 دو برابر حجم و عملکرد بهتر ارائه می کند. بر اساس ادعای سامسونگ، مدل PM1643 با حجم ۳۰.۷۲ ترابایت سرعت خواندن ترتیبی ۲۱۰۰ مگابایت در ثانیه و سرعت نوشتن ترتیبی ۱۷۰۰ مگابایت در ثانیه را ارائه می‌کند. در زمینه عملکرد IOPS نیز باید گفت که PM1643 در زمینه خواندن ۴۰۰K و نوشتن ۵۰K قدرت دارد. کاملا مشخص است که این نسل، نسبت به نسل‌های قبلی پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته.

محصولات PM1643 در اندازه استاندارد ۲.۵ اینچی به بازار عرضه می‌شود. مصرف انرژی این محصول چیزی در حدود ۹ تا ۱۳.۵ وات است. در واقع کاربر می‌تواند یکی از دو عدد اشاره شده برای مصرف را انتخاب کند اما در صورت انتخاب مصرف ۹ وات عملکرد دستگاه ذخیره‌سازی کاهش پیدا می‌کند. در حالت کلی مصرف انرژی این درایو دقیقا مانند PM1633a با ظرفیت ۱۵.۳۶ ترابایت است. مصرف انرژی بر اساس هر گیگابایت دقیقا نصف مصرفی است که در مدل PM1633a مشاهده می‌شد. در جدول زیر تفاوت دو مدل PM1643 و PM1633a را به تصویر می‌کشد.

مشخصات عمومی دستگاه‌های ذخیره‌سازی PM1643 و PM1633a
PM1633a 15.36 TB PM1643 32.72 TB مدل و حجم  
کنترلر اختصاصی سامسونگ کنترلر
۴۸ لایه TLC NAND با حجم ۲۵۶ گیگابایت ۶۴ لایه TLC NAND با حجم ۵۱۲ گیگابایت نوع حافظه NAND  
۱۲۰۰ مگابایت در ثانیه ۲۱۰۰ مگابایت در ثانیه سرعت خواندن ترتیبی  
۱۷۰۰ مگابایت در ثانیه سرعت نوشتن ترتیبی  
۲۰۰K ۴۰۰K سرعت خواندن تصادفی ۴KB  
۳۲K ۵۰K سرعت نوشتن تصادفی ۴KB  
یکبار نوشتن اطلاعات در روز به اندازه کل حجم درایو تحمل  
۲.۵ اینچ اندازه استاندارد  
SAS-12Gbps پورت اتصال  

تا به اینجای مقاله چندین بار به مدل ۳۲.۷۰ ترابایتی PM1643 اشاره شد اما این تنها حجمی نیست که این SSD به بازار ارائه می شود. در واقع محصولات این خانواده دارای حجم‌های زیر است:

  • ۷۲ ترابایت
  • ۳۶ ترابایت
  • ۶۸ ترابایت
  • ۸۴ ترابایت
  • ۹۲ ترابایت
  • ۹۶۰ گیگابایت
  • ۸۰۰ گیگابایت

نوشته های مرتبط

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

۲۲

تیر
شبکه ، ارتباطات و انتقال اطلاعات

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

(ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا)

در این مقاله سعی می کنیم که توجه خود را از مسایل متفرقه به موضوع اصلی(یعنی همان شبکه های کامپیوتری) معطوف کنیم.هیچ طبقه بندی پذیرفته شده ای که در بر گیرنده تمام انواع شبکه های کامپیوتری باشد وجود ندارد.امروزه دو تکنولوژی انتقال بیش از همه گسترش یافته و فراگیر هستند : […]

۲۱

تیر
سرور و Mainframe

آشنایی با سرور HP نسل جدید HP – G10

آشنایی با سرور HP نسل جدید HP – G10

بسیاری از سازمان ها به دنبال یک سرور HP بسیار کارآمدی هستند که به راحتی بتوانند برای پایگاه داده ، استوریج و برنامه های گرافیکی حجیم مورد استفاده قرار دهند. […]